Kultowe szare kluchy z najlepszymi dodatkami
Szare kluski niestety zostały już nieco zapomniane w domach wielu Polaków. Mało kto pamięta tradycyjną recepturę, która nie raz przyprawia nas o szybsze bicie serca. Ekscytujemy się kuchniami zagranicznymi, a o własne pyszności zaniedbujemy. O zaletach diety ziemniaczanej pisaliśmy niedawno.
Przyszedł czas, by to zmienić. Kluski szare powinni wrócić do naszej diety. Szereg ich zalet mówi sam za siebie. Przede wszystkim są naprawdę smaczne i uniwersalne. Możemy jadać je samodzielnie albo w wersji "na bogato" z dodatkiem kawałka mięsa.
Kluski są także bardzo przyjazne dla naszego portfela. Składniki tego dania zazwyczaj zawsze mamy w szafkach kuchennych, wystarczy zaledwie kilka złotych, by zrobić obiad dla całej rodziny.
Kluski szare - z czym jadać?
Co dom, to tradycja. Kluski szare doskonale smakują z dodatkiem podsmażonego na oleju boczku oraz cebuli, ale warto pamiętać, że taka wersja nie każdej osobie przypadnie do gustu.
Jeśli poszukujemy nieco lżejszej wersji, warto zdecydować się na pokruszony na wierzchu twaróg. Dla dbających o linię możemy wybrać chudy twaróg oraz nieco szczypiorku.
Na tym nasze opcje się nie kończą. Kluski szare możemy podawać z kapustą zasmażaną, sosem grzybowym oraz sztuką mięsa. Tylko od nas zależy, na jaką koncepcję się zdecydujemy. Jedno jest pewnie, to jeden z najbardziej kreatywnych, polskich obiadów.
Przepis na idealne szare kluski
Potrzebujesz
1 kg ziemniaków
160 g mąki pszennej
30 g skrobi ziemniaczanej
jajko
2 g soli
Na początku obieramy ziemniaki i trzemy je na tarce o niewielkich oczkach. Odciskamy nadmiar wody z ziemniaków za pomocą sita bądź ściereczki.
Masa ziemniaczana powinna być wilgotna. Jednak nie należy dopuścić do tego, aby stała w niej woda. Jeśli ją odciśniemy, nie wylewamy jej. Po pewnym czasie na jej dno opadnie skrobia, którą dodajemy do masy.
Ziemniaki wzbogacamy o skrobię, sól i jajko. Po wymieszaniu dodajemy mąkę. Najlepiej sprawdza się ta typu 720. Masa na szare kluchy powinna mieć konsystencję budyniu. Stopniowo wykładamy ją na osolony wrzątek.
Szare kluchy gotujemy partiami. W przeciwnym wypadku łatwo o ich sklejenie. Po odcedzeniu i ostygnięciu serwujemy je z ulubionymi dodatkami. Doskonały przepis na danie z ziemniaków znajdziesz także tutaj.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródła: kuchnia.wp / gotujebolubie