Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Na co uważać podczas wybierania wędlin?

Na co uważać podczas wybierania wędlin?

kobieta wybiera wędliny w sklepie
canva/sergeyryzhov

Wędliny dostępne w sklepach mogą wydawać się bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie zawsze jednak tak jest. Dowiedz się jak wybrać produkty najlepsze jakościowo. Większość niezbędnych informacji odnajdziemy na etykietach.

Wiele wędlin oferowanych przez producentów zawiera znaczną ilość dodatków i substancji konserwujących. Nie wszystkie służą temu, by podnieść czy zachować na dłużej ich walory smakowe. Zdarza się też, że popularne szynki charakteryzują się niską zawartością samego mięsa. Trudno więc mówić tu o produkcie wysokiej jakości.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Czego unikać, kupując wędliny?

Przy zakupach powinniśmy unikać przede wszystkim pośpiechu. Jeżeli kupujemy wędlinę paczkowaną, dokładnie przeczytajmy jej skład, w razie wątpliwości szukając informacji o zawartych tam substancjach, które budzą nasz niepokój w dodatkowych źródłach.

Tym, czym na pewno możemy się kierować, jest zasada: "im krótszy skład, tym lepiej". Zwracajmy też uwagę na pozycję składnika na liście składników — im później jest wymieniony, tym mniej jest go w produkcie.

Duża ilość konserwantów — jak twierdzą eksperci — wynika z faktu, że większość wędlin produkuje się na skalę masową. W celu redukcji kosztów producenci zmniejszają zawartość składnika wyjściowego, czyli mięsa, zastępując go tzw. wypełniaczem.

Nierzadko produkty mięsne "uzupełnia się" również białkiem roślinnym, np. koncentrat białka sojowego. Dodatek tego typu nie szkodzi i nie musimy go unikać. Nie jest on jednak tym, czego oczekujemy, kupując aromatyczną wędlinę.

Wędliny mogą zawierać potencjalnie szkodliwe substancje

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zawartość konserwantów takich jak na przykład azotany (III) i (V). Ich znaczna obecność w żywności, może prowadzić do zatruć pokarmowych oraz tworzenia się kancerogennych nitrozamin.

Unikać należy też fosforanów, które przyspieszają starzenie się organizmu i zwiększają ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. Szkodliwe będą również mogące wywoływać reakcje alergiczne benzoesany, czy chlorek sodu.

Nadmiar soli w diecie, o który nietrudno, jeśli często sięgać będziemy po przetworzone produkty, przyczynia się do zaburzenia równowagi sodowo-potasowej w organizmie. W konsekwencji rośnie ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia takie jak nadciśnienie tętnicze.

W składzie szynek często znajdziemy też glukozę, przeciwutleniacze (np. askorbinian potasu), wzmacniacze smaku (np. glutaminian monosodowy) oraz sztuczne aromaty i barwniki. Zwykle są one oznaczone symbolem E i trzycyfrowym numerem. Przy tych oznaczeniach jednak warto być czujnym — nie wszystkie dodatki tak opisane będą szkodliwe.

W naszych artykułach znajdziesz także szereg porad jak kupić inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Sprawdź, czy wiesz, na co zwracać uwagę przy zakupie jaj oraz jak rozpoznać ser żółty wysokiej jakości.

wędliny na desce
wędliny na desce

Źródło zdjęcia: canva/nschatzi

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.abczdrowie, odzywianie.hellozdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram