Smakosze.pl
gotowanie makaronu

canva/Tonkovic

Jak gotować makaron, żeby się nie sklejał?

23 Września 2021

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Makaron może być podawany jako samodzielne danie lub stanowić idealny dodatek do zup, mięs czy sosów. Prawidłowo ugotowany nie może być twardy ani.rozgotowany. Nie może też się sklejać. Tego ostatniego unikniemy, dodając łyżkę oliwy lub masła.

Niesklejony makaron to łatwiejsze spożycie potrawy i jej atrakcyjny wygląd. Czasem także jest to warunek konieczny do spełnienia, by danie nam się udało. Przygotowując lasagne czy muszle, nie możemy sobie pozwolić na to, by nasz makaron kleił się do siebie. Dowiedz się co zrobić, by osiągnąć zamierzony efekt.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jeden składnik spowoduje, że makaron nie będzie się sklejał

Dodanie do już ugotowanego makaronu łyżki oliwy lub masła zapobiegnie jego sklejaniu. Nie ma konieczności, by dodawać tłuszcz już do gotowania. Wystarczy, że wymieszamy go z makaronem tuż po ugotowaniu. To sprawdzony trik na osiągniecie idealnie rozdzielających się nitek spaghetti czy rurek canelloni.

Aby zwiększyć szanse na to, że nasz makaron się uda, możemy zastosować kilka dodatkowych kuchennych sztuczek. Jedną z nich jest poprawne dobranie ilości wody do gotowania. Włosi przygotowują kluski, dodając 100 g produktu na 1 litr wody. Nie bagatelizujmy więc podawanych często na opakowaniu proporcji.

Ponadto, na nasz sukces zapracuje też wybór momentu włożenia makaronu do wody. Należy go dodać do osolonego wrzątku. W żadnym wypadku nie umieszczajmy suchego produktu w garnku przed wlaniem płynu ani w wodzie letniej. To prosta droga do tego, by się nam w czasie gotowania posklejał.

Placki z dyni

Pyszne placki z dyni - wielka konkurencja dla ziemniaczanych

CZYTAJ DALEJ

Pamiętajmy też, by nie przekraczać czasu obróbki termicznej podanego na opakowaniu. Rozpadający się produkt nie tylko nie wygląda smacznie, ale też z dużym prawdopodobieństwem będzie tworzył zbite kule. Stosujmy się także do zasady, że drobne makarony gotują się krócej a grube dłużej. Makaron świeży z kolei potrzebuje zaledwie 1-3 minut spędzonych we wrzątku, by można go było zaserwować.

W trakcie gotowania zadbajmy też, by grzanie nie było zbyt intensywne. Dzięki temu makaron nie wykipi i nie będzie się kotłował w garnku, co na pewno zmniejszy ryzyko sklejania. Pomocne będzie również zamieszanie go od czasu do czasu. Dodatek oleju do gotowania nie jest konieczny. Tłuszcz odlejemy wraz z wodą, a pozostawiony do ostudzenia makaron i tak podeschnie, jeśli go odpowiednio nie zabezpieczymy.

Polecamy pyszne dania z makaronem grającym pierwsze skrzypce. Koniecznie spróbuj penne z dynią, szpinakiem i suszonymi pomidorami. Jeśli wolisz bardziej klasyczne smaki, do gustu z pewnością przypadnie ci wegetariańskie spaghetti z sosem bolońskim.

makaron w misce

makaron w misce

Źródło zdjęcia: canva/Daria Shevtsova

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy 

Wielki test wiedzy o polskich ciastach. 5 pytanie jest mocno podchwytliwe

Pytanie 1 z 10

Sernik z charakterystyczną kratką z ciasta na wierzchu nazywa się:

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: poradzimy24, dorotasmakuje

Zapraszamy na nasz Instagram

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

śliwki

Produkty

Dlaczego warto jadać śliwki?

Czytaj więcej >
Jaja na blacie

Produkty

Co oznacza kolor skorupki jajka?

Czytaj więcej >
Kiszona kapusta w misce

Produkty

Jak przygotować kiszoną kapustę na zimę?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy warto zjeść banana na pusty żołądek?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy warto pić mleko "prosto od krowy"?

Czytaj więcej >
Bazylia w słoikach

Produkty

Jak dbać o bazylię ze sklepu?

Czytaj więcej >