Na jakim mięsie najlepiej gotować krupnik? Odpowiedź nie jest oczywista
Wybór mięsa, na którego bazie zostanie ugotowany krupnik, nie jest wcale oczywisty, ponieważ wszystko zależy od efektu, jaki chce się uzyskać. Wieprzowina daje cięższą zupę, z kolei drób pozwala cieszyć się delikatnym krupnikiem. Bardzo ważnym szczegółem jest dodanie do zupy takich produktów jak golonka, skrzydełka czy kurze łapki. Z ich pomocą zupa staje się odpowiednio kleista i zawiesista.
Krupnik jest zupą cieszącą się niezmienną popularnością w wielu polskich domach. Jej największą zaletą jest oczywiście wspaniały smak i konsystencja, a dzięki dużej ilości warzyw dodatkowo pełno w niej witamin i minerałów.
Największym problemem, z którym spotyka się wiele kucharzy amatorów, jest wybór mięsa do ugotowania krupniku . Dlatego dzisiaj zdecydowaliśmy się zając tym zagadnieniem i wyjaśnić go raz na zawsze.
Jakie mięso jest najlepsze do krupniku?
Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż na początku należy zastanowić się nad efektem, jaki ma zostać osiągnięty. Zawiesisty i gęsty krupnik powinien być gotowany na bazie mięsa wieprzowego.
W kuchni staropolskiej ochoczo dodawano do wywaru gęsinę i kaczkę, które pogłębiały smak i kolor bulionu, a przy okazji nie nadawały mu ciężkości. Dostęp do nich jest jednak mocno ograniczony, dlatego do lekkiego krupniku poleca się kurczaka bądź indyka.
Niezależnie od decyzji, w każdym garnku krupniku powinny znaleźć się golonki, kurze skrzydełka i kurze łapki. Zawarty w nich w dużych ilościach kolagen powoduje, że zupa osiąga obłędną kleistość i gęstość.
Warzywa w krupniku
Poza mięsem i kaszą, krupnik po brzegi wypełniony jest najróżniejszymi warzywami. Podstawą jest tarta lub cienko krojona marchewka. Trzeba z nią jednak uważać, gdyż łatwo przesadzić z jej ilością, co prowadzi do słodkiej zupy.
Dużo wnosi do dania cebula, która tak jak do rosołu, powinna być mocno opalona. Zwęglona powierzchnia warzywa zabarwi zawartość garnka oraz pozytywnie wpłynie na intensywność i głębie smaku.
Poza powyższymi dorzuca się również drobno starty korzeń pietruszki, dodający nieco korzenności i ostrości. Przed podaniem posyp zupę świeżo siekaną natką pietruszki, która podkreśli smak i odświeży całość.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić pyszne flaki z imbirem i czosnkiem. Ten tekst wyjawia przepis na rosół z pieczonych warzyw.
Źródło zdjęcia: canva/Dar1930, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Jak wykorzystać wodę po gotowaniu kiełbasy? Nic się nie zmarnuje
-
Przepis na błyskawiczny żurek na Wielkanoc. Cudowna zupa w 40 minut
Źródło: haps Zapraszamy na nasz Instagram