Smakosze.pl
GIS ostrzega konsumentów

Canva.com / Langan

Najnowsze ostrzeżenie GISu

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że komunikaty zamieszczane przez GIS nie zapowiadają niczego dobrego. Tym razem sanepid ostrzega przed produktem, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Warto wiedzieć, jakie zalecenia wydał GIS. W jego ocenie konsumenci są narażeni na ryzyko dla zdrowia.

GIS regularnie ostrzega konsumentów przed niebezpieczeństwami, które skrywają się w produktach spożywczych. Czasami komunikaty odnoszą się również do suplementów, które nie spełniają określonych wymogów. Tak jest właśnie tym razem.

Niepokojący komunikat GIS

GIS niemal nieustannie monitoruje produkty, które znajdują się na sklepowych półkach. Wśród nich znajdują się między innymi różnego rodzaju smakołyki. Niedawno wspominaliśmy o produktach spożywczych wycofanych ze sprzedaży przez GIS.

Niestety, GIS ponownie podzielił się przejmującymi informacjami. Tym razem dotyczą one suplementu, z którego korzysta coraz więcej osób. Wszystko przez obecność niedozwolonej substancji, która w ocenie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny może stwarzać ryzyko dla zdrowia.

Ostrzeżenie wydane przez GIS dotyczy olejków konopnych, których producentem jest Intenson Europe. W obwieszczeniu opublikowanym na rządowej stronie wskazano dokładne dane dotyczące produktu.

  • Produkty: PREMIUM QUALITY HEMP OIL, olejek konopny 10%, 5 ml i 10 ml oraz PREMIUM QUALITY HEMP OIL, dietary supplement, (olejek konopny) 5%CBD, 5 ml i 10 ml

  • Numery partii: wszystkie partie wskazanych produktów podlegają wycofaniu

  • Producent: Intenson Europe Sp. z o.o. Całowanie 94 G 05-480 Karczew

(Screen ze strony gov.pl)

Dlaczego GIS wycofał ze sprzedaży olejek konopny?

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez GIS, olejki konopne zawierały niedozwolone kannabionoidy. Jednym z nich był Δ9-THC, którego stężenie podczas badań wynosiło 0,9 g/kg i 1,5 g/kg. Wykryto także ekstrakt CO2 z konopi włóknistych, który jest niedozwolony.

Intenson Europe Sp. z o.o. rozpoczął wycofywanie wadliwych produktów ze sklepów. Szczegóły procesu zostały zamieszczone na stronie producenta. GIS nadal prowadzi postępowanie w sprawie wykrytych nieprawidłowości.

GIS wskazał również zalecenia dla konsumentów. W ocenie sanepidu produkty wspomniane powyżej nie powinny być spożywane. Wynika to z potencjalnego ryzyka dla zdrowia. Warto sprawdzić, czy olejki konopne wskazane przez GIS nie znalazły się w naszych domach.

Nie pozostaje nam nic innego, jak zachować ostrożność i zastosować się do zaleceń GIS-u. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że niedawno sanepid ostrzegał przed uwielbianymi parówkami, które często są kupowane przez smakoszy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Gov.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujące zdjęcie borowika

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed jajkami z Biedronki

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni maślaki ?

Czytaj więcej >

Produkty

Pilny komunikat GIS dla grzybiarzy

Czytaj więcej >

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >