Soczyste mięso i chrupiąca panierka. Tradycyjne kotlety schabowe mogą się schować
Kotlety schabowe są uwielbiane w Polsce. Jednak warto wybrać się w daleką kulinarną podróż i skosztować kotletów w nieco innym wydaniu. Tonkatsu zachwycą soczystością mięsa i chrupiącą panierką. Polski schabowy przy tym daniu z Japonii wypada blado.
Tonkatsu, czy japońskie kotlety
Kotlety schabowe to danie, które zna niemal każdy Polak. Z Tonkatsu może być trochę inaczej. Te japońskie kotlety przygotowane są też z wieprzowiny, ale panierowane w panko. To rodzaj panierki przygotowanej z drobno mielonego chleba bez skórki. Panko wyróżnia się chrupkością i lekkością. Do kotletów jest idealna.
Kotlety tonkatsu smażone są w głębokim tłuszczu. Po raz pierwszy podano je w tokijskiej restauracji pod koniec XIX wieku. Wcześniej kotlety przygotowywało z wołowiny, a nie z wieprzowiny. Do przyrządzenia tonkatsu warto wybrać mięso wysokiej jakości, które należy delikatnie rozbić.
Zrób otwór w dnie opakowania z jogurtem. Po chwili przetrzesz oczy ze zdumieniaTajemnica smaku japońskich kotletów
Tonkatsu, czyli japońskie kotlety wieprzowe w panko należy przyrządzić w określony sposób. Panko trzeba lekko zwilżyć przed panierowaniem kotletów. Mięso trzeba smażyć w głębokim oleju. Najlepiej zrobić to w dwóch etapach. Kotlet smażymy, potem wyjmujemy z tłuszczu i osuszamy.
Po kilku minutach kotlety znów zanurzamy w tłuszczu i smażymy. Panierka uzyska dzięki temu idealną chrupkość. To danie dostarczy nam sporo kalorii, ale jest sposób, by je ograniczyć. Wystarczy kotlety upiec w piekarniku, a nie smażyć w głębokim oleju. Poniżej prezentujemy przepis na japońskie kotlety tonkatsu.
Jak zrobić japońskie kotlety tonkatsu?
Składniki:
- 700 g schabu środkowego wieprzowego
- 3 łyżki ketchupu
- 1 łyżka sosu sojowego
- 2 łyżki wina mirin
- 1 łyżeczka przyprawy uniwersalnej
- 1 łyżeczka startego świeżego imbiru
- 1 jajko
- mąka i panko do panierowania
- 4 łyżki oleju
Przygotowanie japońskich kotletów zaczniemy od pokrojenia mięsa na 8 plastrów. Rozbijamy je delikatnie tłuczkiem. Przygotowujemy marynatę z ketchupu, sosu sojowego i wina. Dodajemy imbir i przyprawę uniwersalną. Składniki mieszamy i marynatą pokrywamy kotlety z dwóch stron. Przykrywamy folią i wstawiamy do lodówki na ok. 3 godziny. Jajko rozmącamy z wodą, a kotlety wyjmujemy z lodówki na 30 minut przed smażeniem.
Mięso oskrobujemy z marynaty i ją zatrzymujemy. Kotlety panierujemy w mące, jajku, panko i smażymy. Marynatę zlewamy na drugą patelnię, zagotowujemy, a gdy zamieni się w syrop, zdejmujemy z ognia. Japońskie kotlety tonkatsu podajemy z sosem i surówką z kapusty pekińskiej. Pisaliśmy o tym, jak zrobić ciasto bez pieczenia z pomarańczami. Polecaliśmy prosty przepis od Ani Zyśk na paszteciki z pieczarkami.
Źródło: beszamel.se.pl