Żadna kapusta kiszona. Łazanki podaję tylko z tym dodatkiem, w smaku rewelacja
Łazanki kojarzymy zazwyczaj jako podstawę dania, którego głównym składnikiem jest kapusta kiszona. I nic dziwnego – to popularne i uwielbiane, bo pyszne danie. Można jednak podać łazanki inaczej.
Łazanki z kapustą i grzybami
Oto przepis na niezwykłe danie. Łazanki zazwyczaj mają smak bardzo charakterystyczny dla zimowej polskiej kuchni. Odpowiedzialny jest za to oczywiście tradycyjny przepis podobny do wielu innych, które w grudniu dominują w naszym asortymencie.
Jednak wystarczy zmienić kilka składników, a przede wszystkim przyprawy, by podobne z wyglądu danie nabrało zgoła odmiennego charakteru. Przyprawione rozmarynem i jałowcem, doskonale odnajdują się pod etykietką „po myśliwsku”. Są pełne w smaku, wegetariańskie i doskonale jesienno-zimowe, zarówno na co dzień, jak i od święta.
Poszukiwana przez Polaków ryba w końcu dostępna w Polsce. Jest tańsza i zdrowsza, niż dorszŁazanki na obiad
Łazanki oczywiście, jak zresztą każdy makaron, najlepiej przygotować samodzielnie. Sprawdzą się jednak oczywiście kupne. Można także – jak podpowiadają niektórzy kucharze – ugotować płaty makaronu na lazanię, a następnie pokroić je w kostkę.
Składniki
- 1 szklanka makaronu na łazanki
- ¼ średniej główki białej kapusty
- 1 cebula
- 1 mała garść grzybów
- Gałązka rozmarynu, ziele angielskie, jałowiec, liście laurowe
- Sól, pieprz, masło klarowane lub olej do smażenia
Obiad z łazanek
Grzyby zalewamy wrzątkiem z wyprzedzeniem i wymaczamy, aż będą miękkie. Odsączamy je z wody (pozostawiając ją) i kroimy drobno. Kapustę siekamy w kwadraty, mniej więcej podobne do makaronu na łazanki. Cebulę kroimy w pióra.
Kapustę przekładamy do garnka i zalewamy wodą, by ją przykryła. Solimy wodę, dodajemy ziele angielskie i jałowiec i gotujemy do miękkości. Następnie odcedzamy.
Cebulę i grzyby smażymy na łyżce masła klarowanego na dużej patelni. Kiedy cebulka będzie już szklista, dodajemy kapustę. Smażymy do zrumienienia na dużym ogniu.
Kiedy kapusta będzie już rumiana, zmniejszamy ogień i zalewamy warzywa wodą spod grzybów. Dusimy całość pod przykryciem przez ok. 15 minut. Kapusta powinna stać się miękka.
Makaron na łazanki gotujemy w osolonej wodzie według przepisu na opakowaniu. Kiedy będzie miękki, odcedzamy go i przekładamy do warzyw na patelni. Podsmażamy chwilę na dużej mocy palnika, dodając dwie łyżki wody spod makaronu. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem oraz posiekanym rozmarynem i podajemy.
Wypróbuj też przepisy na niecodzienny omlet z chipsów ziemniaczanych i domową kiełbasę bez wędzenia.