Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Niezwykłe zalety soku z brzozy. Zdradzamy, jak go pozyskać
Adam Moskal
Adam Moskal 30.03.2022 21:41

Niezwykłe zalety soku z brzozy. Zdradzamy, jak go pozyskać

Sok z brzozy
canva/alvintus, Getty Images

Sok z brzozy jest tradycyjnym specyfikiem wykorzystywanym w domowym leczeniu przeziębienia i grypy. Zawiera liczne witaminy i minerały. Pozyskiwanie go samodzielnie nie jest trudnym zadaniem i niżej zdradzamy jego tajniki. W taki sposób możesz cieszyć się organicznym i zdrowym sokiem.

Sok z brzozy, nazywany dawniej oskołą, jest doskonale znanym naturalnym napojem pozyskiwanym z pni brzozy. Szeroko stosowany jest w naturalnej medycynie do leczenia wielu schorzeń.

Oczywiście w sklepach jest łatwo dostępny sok w butelkach, jednak często jest on pasteryzowany, a dodatkowo jego cena nie jest niska. Znacznie zdrowiej, smaczniej i taniej jest pozyskać go samodzielnie, o czym mówimy poniżej.

Właściwości soku z brzozy

W soku z brzozy można znaleźć ogromną ilość witaminy C, witaminy z grupy B, liczne aminokwasy oraz minerały, takie jak potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo oraz miedź. Oskoła jest także dobrym źródłem przeciwutleniaczy, garbników oraz aminokwasów. 

Dzięki dużej zawartości glukozy, sok ten stanowi doskonałe źródło łatwo przyswajalnej energii. Organizm szybko pochłania prosty cukier, dlatego oskoła polecana jest szczególnie sportowcom.

Napój wzmacnia odporność, pomaga łagodzić bóle reumatyczne, działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, wspomaga pracę układu krążeniowego, a także pobudza produkcję moczu.

Jak pozyskiwać sok z brzozy?

Na początek należy wybrać drzewo. Powinno mieć przynajmniej kilka lat, najlepsze są okazy mające około 10 lat. Następnie ostrym narzędziem robi się nacięcie, aby sprawdzić, czy sok już płynie.

W miejscu nacięcia robi się otwór o średnicy 1 cm i głębokości 5 cm. Do wnętrza wsuwa się rurkę, a na jej końcu umieszcza się pojemnik, do którego ma skapywać sok.

Po napełnieniu naczynia wyciąga się rurkę, a otwór zatyka naturalnym korkiem. Miejsce nacięcia należy na koniec posmarować maścią ogrodniczą, aby przyspieszyć gojenie rany drzewa. Sok należy spożyć jak najszybciej lub przechowywać maksymalnie kilka dni w lodówce.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować surówkę z pora i jabłka. Ten tekst wyjawia przepis na prozdrowotną surówkę z pora i selera.

Sok z brzozy

Źródło zdjęcia: canva/Geo-grafika, Getty Images Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: castorama; medonet

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: witaminy