Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Nigdy nie gotuj wody w tych czajnikach. Skrywają w sobie paskudny sekret
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 24.10.2024 22:00

Nigdy nie gotuj wody w tych czajnikach. Skrywają w sobie paskudny sekret

Czajnik z kamieniem
Fot. Shutterstock/ReaLiia

Czajniki elektryczne znajdują się dziś w większości domowych kuchni. Niestety, używanie ich to nie tylko wygoda, lecz także poważne konsekwencje zdrowotne. Na jaką cechę czajnika warto uważać?

Niezdrowe plastikowe czajniki

Czajniki elektryczne spopularyzowały się na dobre w naszych kuchniach w latach 90. Wcześniej kilka aluminiowych modeli, podłączanych przewodem od prodiża, potrafiło pełnić funkcję pomocniczą zwłaszcza w miejscach, gdzie o prawdziwej kuchence gazowej nie było mowy.

Ale dziś wydajemy się uzależnieni od czajników niestawianych na takiej kuchence. Faktycznie, są dość wygodne. Najtańszy czajnik, kupiony za kilkadziesiąt złotych, ma termostat, nigdy się nie przypali, a chroniony przed kamieniem kąpielami w sodzie oczyszczonej, occie czy cytrynie, posłuży długie lata.

szklany czajnik

Wyrób ciasto, obwiąż sznurkiem i wstaw do piekarnika. Wypieki lepsze niż z piekarni

Pozbądź się mikroplastiku

Niestety, to właśnie w tych czajnikach jest problem. Należy on do tej kategorii, o której mówimy dopiero od kilku lat. Kategorii problemów wywołanych obecnością plastiku w naszej diecie.

Mikroplastik to mikroskopijne cząsteczki tworzyw sztucznych, które, jak się okazuje, znajdują się wszędzie wokół nas. A także, co gorsza, nawet w nas. Jedząc i pijąc z opakowań z polietylenu mamy w sobie: najpierw w żołądkach, potem we krwi, a według badań także w mózgu.

Szkodliwe mikroplastiki

Wpływ mikroplastików na nasze zdrowie nie jest jeszcze dobrze przebadany. Wiele wskazuje jednak, że jest on duży, włącznie ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na raka. Tymczasem tworzywo to jest wszędzie dokoła nas.

Okazuje się, że w plastikowych czajnikach cząsteczki plastiku „wygotowują się” do wody w dużych ilościach. A zatem produkty z tworzywa sztucznego są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Chodzi nie tylko o materiał, z którego wykonana jest powłoka, lecz także rozmaite uszczelki czy mocowanie grzałki. 

Na szczęście istnieją alternatywy dla elektrycznych czajników z plastiku. Istnieją modele stalowe, szklane, a nawet ceramiczne. Wśród nich znaleźć można także takie, które nie mają żadnych plastikowych elementów. A zresztą, może pora przestawić się na czajniki na gaz – tradycyjne, tańsze w eksploatacji i z gwizdkiem zamiast elektrycznego wyłącznika?

Wypróbuj też przepisy na przetwory z duszonych grzybów i buraczki bez octu.

plastikowy czajnik