Smakosze.pl
rozmrażanie zamrażarki

canva/8vFanI

O czym pamiętać podczas rozmrażania lodówki?

13 Października 2021

(Ostatnia zmiana: 23 Października 2021)

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Lodówka jest niezwykle ważnym, kuchennym sprzętem. Jej prawidłowe działanie w dużej mierze zależy od tego, jak o nią dbamy. Raz na jakiś czas lodówkę należy umyć, a zamrażarkę rozmrozić. Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać podczas rozmrażania lodówki. W żadnym wypadku nie przyśpieszaj topnienia skrobaniem lodu lub jego podgrzewaniem.

Rozmrażanie i czyszczenie lodówki mają wpływ na jakość i higienę przechowywanych w niej produktów, a także na działanie samego urządzenia. Lód znajdujący się na ściankach lodówki i zamrażarki utrudnia jej działanie i prawidłowe chłodzenie. Naraża nas też na wyższe opłaty za energię.

O czym pamiętać podczas rozmrażania lodówki?

Zaczynamy od ustawienia temperatury lodówki na 0 st. C i odłączenia lodówki z prądu. Należy przy tym uważać, by topniejący lód nie miał styczności z częściami elektrycznymi.

Potem opróżniamy chłodziarkę i zamrażarkę. Wyjęte produkty umieszczamy w termicznych torbach i wynosimy w chłodne miejsce. Zimą warto wykorzystać balkon. Z racji na zamrożone produkty, rozmrażanie i czyszczenie lodówki trzeba przeprowadzić dość sprawnie.

Niemal wszyscy Polacy popełniają fatalny błąd robiąc kurczaka. 7 zdjęcie wszystko Ci wyjaśni

Slajd 1 z 7

ćwiartki kurczaka

Każdy lubi kurczaka

W wielu domach kurczak jest jednym z podstawowych mięs.

Półki i szuflady lodówki wyjmujemy i dokładnie myjemy je. Do mycia najlepiej użyć ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń i ewentualnie octu. Potem spłukujemy je i osuszamy.

Drzwi lodówki i zamrażarki pozostawiamy otwarte, by umożliwić jak najszybsze, naturalne roztopienie się lodu. Nie należy przyspieszać tego procesu suszarką czy zeskrobując lód. Można bowiem uszkodzić ważne części urządzenia.

Pod drzwi lodówki należy podłożyć ręczniki, tak by wyciekająca woda nie zalała nam podłogi. Wylewamy też wodę z pojemnika znajdującego się pod zamrażalnikiem.

Gdy już zamrażarka nie będzie miała śladów lodu, przystępujemy do jej mycia. Używamy w tym celu wilgotnej ściereczki, a potem wycieramy wnętrze chłodziarki i zamrażarki do sucha.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Uszczelki znajdujące się wokół drzwi lodówki myjemy ciepłą wodą z płynem do naczyń, potem je wycieramy do sucha i przecieramy ściereczką zwilżoną gliceryną.

Wkładamy półki i szuflady na swoje miejsce. Umieszczamy na nich wyjęte produkty. Włączamy lodówkę do prądu.

Jak często czyścić lodówkę?

Lodówki z systemem No Frost wystarczy rozmrażać raz na pół roku. Mają bowiem mechanizm odprowadzania wilgoci, który zapobiega powstawaniu szronu i lodu. Starsze modele lodówek należy rozmrażać co 2-3 miesiące.

Czas czyszczenia lodówki to też dobry moment na przejrzenie jej zawartości. Wyrzućcie z niej wszelkie przeterminowane produkty, a także żywność, o której już zapomnieliście i nawet nie wiecie jak długo w niej leży.

Po więcej porad przydatnych w kuchni zapraszamy na naszą stronę. Poznacie np. trick z użyciem soli kuchennej, dowiecie się też jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z lodówki.

lód z zamrażarki

lód z zamrażarki

Źródło zdjęcia: canva/marcoventuriniautieri

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

WIELKI TEST WIEDZY O JAJKACH. 10/10 ZGARNIAJĄ TYLKO GENIUSZE

Pytanie 1 z 10

Świeżość jajka możesz sprawdzić wkładając je do szklanki z zimną wodą. Jajko jest najświeższe jeśli:

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: kuchenny

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

rosół

Porady

Dlaczego do rosołu warto dodać ocet?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić flaki wołowe? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić placki ziemniaczane?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie ryzyko niesie ze sobą używanie mokrej rękawicy kuchennej?

Czytaj więcej >
Miękka i soczysta wątróbka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka wyszła miękka i soczysta?

Czytaj więcej >

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >