Smakosze.pl
Lodówka pełna jedzenia

canva/Eshma, Getty Images

Sprytny sposób na nieprzyjemne zapachy w lodówce

4 Października 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Lodówka z czasem użytkowania potrafi zapełnić się nieprzyjemnymi zapachami z żywności. Aby się ich, pozbyć wystarczy wykorzystać kilka domowych trików. Jednym z nich jest włożenie przekrojonego na pół ziemniaka, który wchłonie ewentualne przykre aromaty.

Lodówka łatwo ulega wszelakim zabrudzeniom. Każdego dnia wkładamy do niej najróżniejsze produkty, a niektóre z nich mogą wydzielać bardzo intensywny zapach.

Aromat ten osiada na ściankach i półkach urządzenia, a także na innych produktach. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli umiejętne przechowywanie jedzenia. Jeśli jednak zapach wystąpił, są sposoby, aby się z nim uporać.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Co zrobić z nieprzyjemnym zapachem w lodówce?

Dobrze działającym sposobem jest włożenie najzwyklejszego kartofla do środka urządzenia. Przedtem należy go umyć i przekroić na pół, a stroną z miąższem położyć do góry na spodeczku.

Taki ziemniak wykazuje właściwości pochłaniające zapachy, dzięki czemu zbierze to, co niechciane w lodówce. Oczywiście nie wolno go jeść po takim działaniu, lecz wyrzucić po dniu do śmieci.

Jajecznica

Kremowa i aksamitna jajecznica Gordona Ramsaya

CZYTAJ DALEJ

Mokra gazeta lub ręcznik papierowy

Dzięki swojej porowatości, papier świetnie sprawdza jako pochłaniacz wilgoci, a co za tym idzie, również zapachów. Wystarczy delikatnie zwilżoną szarą gazetę włożyć do urządzenia na całą noc.

Równie dobrze zadziała także zwykły ręcznik papierowy, który ma podobne właściwości. Należy jedynie pamiętać, aby regularnie wymieniać papier, by nie spleśniał.

Jak zapobiegać zapachom w lodówce?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie przechowywanie wszystkich produktów. Te wydzielające najwięcej zapachu, czyli sery, ryby czy kiszonki, należy trzymać w zamkniętych pojemnikach.

Konieczne jest również regularne mycie całej lodówki od środka. Nie można pominąć żadnych zakamarków, ponieważ w nich potrafi kumulować się brud.

Lodówka

Źródło: canva/Maya23K, Getty Images

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy 

POLSKIE ZUPY - CZY MAJĄ PRZED TOBĄ TAJEMNICE? 10 PYTAŃ DLA SPECJALISTÓW

Pytanie 1 z 10

Do krupniku tradycyjnie dodajemy:

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: haps

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

kluski śląskie

Porady

Jakie ziemniaki wybrać do klusek śląskich?

Czytaj więcej >
Karp wigilijny

Porady

Jak pozbyć się ości z karpia?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Staropolskie patenty na idealny rosół - koniecznie zapamiętaj

Czytaj więcej >
rozmrażanie lodówki

Porady

Jak i kiedy rozmrażać lodówkę? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Czytaj więcej >
kawa

Porady

Największe błędy podczas przygotowywania kawy

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować ziemniaki, które dodajemy do zupy?

Czytaj więcej >