Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > O której godzinie pić ostatnią kawę w ciągu dnia? Pamiętaj, bo się nie wyśpisz
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 18.06.2023 18:55

O której godzinie pić ostatnią kawę w ciągu dnia? Pamiętaj, bo się nie wyśpisz

picie kawy
Canva / vladans

Na ile czasu przed snem należy wypić ostatnią kawę? Po gorący napój sięgamy nie tylko z samego rana, ale także w ciągu dnia. Zbyt późne dostarczenie dawki kofeiny do organizmu może jednak zakłócić dobry i regenerujący sen. Zagadnienie to zostało rozwiązane za pomocą badań naukowych.

Kawa to popularny w Polsce napój

Wiele osób nie wyobraża sobie początku dnia bez kawy. Wypita rano daje nam dawkę energii niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Nierozważnie dozując kawę w ciągu dnia możemy jednak wpędzić się w tarapaty. Wszystko to przez zawartą w niej kofeinę.

Kawa znana jest ze swoich pobudzających właściwości. Są one jednak niepożądane, kiedy planujemy położyć się spać. Amerykańscy naukowcy zbadali przez ile czasu po wypiciu kawy będzie na organizm działać kofeina. W wyniku eksperymentu ustalono, że ostatnią filiżankę należy wypić nie później, niż 6 godzin przed snem.

 

W tym roku Wigilia będzie inna niż zwykle. Szykujcie się na poważną zmianę

Kiedy najlepiej wypić ostatnią wieczorną kawę?

Sprawę wpływu kawy na dobry sen zbadali naukowcy z Wayne State University w mieście Detroit. W eksperymencie brali udział ochotnicy. Badanym podawano tabletki, które zawierały w sobie dawkę kofeiny odpowiadającą dwóm standardowym kawom.

Tabletki z kofeiną podawane były na 3 lub 6 godzin przed snem. Czasami badani dostawali też tabletkę placebo, która nie zawierała w sobie tego związku w ogóle. Dzięki temu ustalono, który przedział czasowy, jeśli chodzi o picie kawy, jest dla ludzkiego organizmu bardziej zdrowy.

Kofeina miała negatywny wpływ na sen osób biorących udział w eksperymencie. Odczuwały go szczególnie osoby, które dostawały tabletkę na 3 godziny przed snem. Spały one krócej, a ich sen był płytszy lub wręcz zaburzony w porównaniu ze snem ochotników dostających kofeinę na 6 godzin przed snem. Po przebudzeniu były zaś bardziej zmęczone, niż te z grupy drugiej.

Kofeina zaburza wydzielanie melatoniny. Jest to hormon, który reguluje dobowy rytm snu i czuwania. Melatonina jest także odpowiedzialna za spokojny sen dobrej jakości. Z tego właśnie względu ostatnią kawę należy wypić nie później, niż na 6 godzin przed położeniem się spać.

O jakiej godzinie rano najlepiej jest pić kawę?

Kawa najczęściej kojarzona jest z napojem, który ma nas rozbudzić. Takie przekonanie często powoduje picie jej w nieodpowiednim czasie. Filiżanka wlana do pustego żołądka może narobić więcej szkody, niż pożytku. Ucierpi na tym nie tylko nasze samopoczucie, ale też układ pokarmowy.

Kofeina zwiększa produkcję kortyzolu w naszym organizmie. Jest to hormon, który zapewnia pobudzenie, dbając o dobrą kondycję zarówno mózgu, jak i ciała. Jego zbyt wysoki poziom może jednak spowodować obniżenie naszego nastroju. Skoków kortyzolu lepiej nie podbijać wobec tego kawą.

Kortyzol jest produkowany przez organizm rano, między 8 a 9. W późniejszych wydziela się między 12 a 13 oraz 17 i 18. W tych właśnie porach najlepiej odpuścić sobie picie kawy w ogóle. Na tę przyjemność mamy cały pozostały dzień.

Jak zatem, jeśli nie kawą, zmusić się do działania? Rano warto od razu odsłonić zasłony lub rolety, by wpuścić do mieszkania światło słoneczne. Pomocny może być także szybki, najlepiej zimny prysznic i oczywiście pożywne śniadanie. Na kawę najlepiej pozwalać sobie dopiero po posiłku. Ta kontrowersyjna kawa uważana jest za wielki rarytas. Ten fakt odnośnie uwielbianego napoju dla niektórych może być szokiem.

nalewanie kawy.png
Canva / StockSnap z Pixabay