Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > W tym roku Wigilia będzie inna niż zwykle. Szykujcie się na poważną zmianę
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 18.06.2023 18:09

W tym roku Wigilia będzie inna niż zwykle. Szykujcie się na poważną zmianę

zakupy w Wigilię
Canva / macniak ; Canva / baona

Choć do Wigilii jeszcze daleko, rząd już się nią zajmuje. Wszystkiemu winien zakaz handlu w niedzielę. W tym roku jedna z nielicznych niedziel handlowych wypada właśnie w ten uroczysty dzień. W związku z tym na wysokim szczeblu podjęte zostały odpowiednie decyzje.

Wyjątkowa Wigilia w 2023 roku

Ustawa odnośnie zakazu handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Początkowo niepracujących było tylko kilka niedziel w roku. Od 2020 r. pracujących pozostało jedynie siedem niedziel w roku. Jedna z nich to ta, która poprzedza Pierwszy Dzień Świąt.

Zakaz handlu, choć nie dotyczy wszystkich, to obejmuje sklepy spożywcze. Z tego powodu jedna z niedziel przed świętami przewidziana była na otwarcie sklepów. W tym roku sytuacja zmienia się z powodu specyficznego ułożenia dni w kalendarzu, w tym Wigilii. Zakupy lepiej zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Właściciel Żabki włączył kamerę i powiedział całą prawdę. Największy sekret wyszedł na jaw

Chleb trzeba będzie kupić wcześniej

W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia wypada w niedzielę handlową. Według obowiązujących przepisów handel w ten dzień może jednak trwać jedynie do 14:00. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że w związku z tym w tym roku Wigilia będzie wyjątkowo niepracująca.

Mogę z pewnością powiedzieć, że w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca. Przypada ona w niedzielę, w tym handlową, ale zmienimy to w tym roku. Polacy zasługują na wolną Wigilię

-poinformował minister.

W rządzie trwają rozmowy dotyczące wprowadzenia jednorazowego zakazu handlu w niedzielę wypadającą 24 grudnia.

Kierunek jest tutaj jeden. Trzeba ten przepis zmienić, bo Wigilia musi być dniem wolnym

-przekonuje szef resortu.

Jak twierdzi, inicjatywa wyszła od przedstawicieli branży.

Jako branża handlowa wyszliśmy z inicjatywą do rządu o zmianę niedzieli przypadającej w Wigilię na niedzielę 10 grudnia. Uważamy, że takie rozwiązanie będzie z korzyścią dla wszystkich dla pracowników handlu 

-potwierdza Renata Juszkiewicz, prezeska Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Wyjątkowa zmiana przepisów ze względu na Wigilię

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje przez większość roku. Jest z niego wyłączonych zaledwie 7 dni. Sklepy mogą być otwarte w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Jeśli chodzi o okresy świąteczne, handlować można w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Złamanie zakazu handlu w niedzielę jest obarczone karami. Grzywna wynosi od 1000 złotych do nawet 100 000 złotych kary. Przy uporczywym łamaniu przepisów można dostać nawet karę ograniczenia wolności.

W tym roku wystąpiła wyjątkowa sytuacja kalendarzowa. Na skutek tego doszło do kolizji poszczególnych przepisów. Na szczęście rząd zareagował na czas, już w połowie roku dając znać, jak będą wyglądać zakupy przed Świętami. Niedziela handlowa zostanie przeniesiona z 2 grudnia na 10 grudnia. Te zakupy nie poszły po myśli wściekłego klienta. Stołeczne targowisko w niedzielę rządzi się własnymi prawami.

zakupy w niedzielę.png
Canva / Jupiterimages

Źródło: money, wp, tvn