Od lat nie kupuję pańskiej skórki na Wszystkich Świętych. Robię ją sama w domu, przepis jest banalny
Pańska skórka jest przysmakiem popularnym głównie na Mazowszu i w Małopolsce. To słodki biało-różowy cukierek, który można kupić we Wszystkich Świętych w okolicach cmentarzy. Dzięki temu banalnemu przepisowi sama przygotowuję pańską skórkę. Polecam tę prostą recepturę.
Pańską skórkę zrobicie w swojej kuchni
Mieszkańcom Mazowsza i Małopolski nie trzeba wyjaśniać, czym jest pańska skórka. Natomiast dla osób, które są z innych regionów Polski, ten smakołyk nie jest już znany. Na początku XX wieku ten oryginalny cukierek był sprzedawany w aptekach. Jego zadaniem miało być złagodzenie kaszlu. Jednak zamiast lekiem stał się bardziej przysmakiem, po który sięgały chętnie dzieci.
Swą nazwę ten smakołyk zawdzięcza delikatności i słodkości. Pańska skórka, czyli panieńska, w domyśle nadzwyczaj gładka i delikatna. Kiedyś pańską skórkę robiono z gumy arabskiej i z korzenia prawoślazu. Jednak przez lata receptura ewoluowała. Polecam przepis na smakołyk, który każdy może zrobić w domu.
Jak zrobić pańską skórkę?
Składniki:
- 2 białka
- szklanka cukru
- ½ szklanki wody
- ½ szklanki miodu
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 1 łyżka soku malinowego
Do rondelka wsypujemy cukier, wlewamy wodę i dodajemy mió d. Całość mieszamy i zostawiamy na średniej mocy palnika. Trzymamy na kuchence do momentu, aż na powierzchni pojawią się złociste bąble (po ok. 10-15 minutach gotowania) .
W międzyczasie z białek ubijamy sztywną pianę z białek . Następnie, cały czas ubijając, dodajemy do niej cieniutką strużką uzyskany karmel. Potem dosypujemy jeszcze cukier wanilinowy, nie przestajemy mieszać . Miksowanie powinno zająć ok. 10 minut, aż do uzyskania bardzo gęstej masy.
Domowa pańska skórka bije na głowę tę kupną
Krem na pańską skórkę dzielimy na 2 części . Jedną z nich przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Drugą barwimy sokiem malinowym i tworzymy z niej górną warstwę pańskiej skórki .
Formę z pańską skórką zostawiamy do wystudzenia . Następnie przekładamy ją do lodówki na cała noc. Gotowe słodycze porcjujemy i zawijamy w folię lub papier do pieczenia . Pyszny deser w wersji domowej gotowy jest do jedzenia. Taki przysmak z PRL-u do dziś robi moja mama . Z dosłownie 3 składników udało mi się zrobić pyszne ciasto .
Źródło: kotlet.tv