Smakosze.pl
Ogórki nie są najzdrowsze?

Pixabay / klimkin

Wskazano 3 najzdrowsze produkty świata. Niedowierzanie, ale nie ma wśród nich ogórków kiszonych ani buraków

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Ogórki kiszone uchodzą za niezwykle zdrowy produkt. Jednak nie mogą równać się z trzema innymi smakołykami. Na podium znalazły się migdały, czerymoja i karmazyn atalntycki. Bez wątpienia taki wynik jest zaskoczeniem dla wielu smakoszy.

Nie da się ukryć, że ogórki kiszone i buraki odgrywają niezwykle istotną rolę w naszej rodzimej kuchni. Powszechnie uznaje je się za najzdrowsze ze smakołyków. Mało kto spodziewałby się, że nie znajdują się na szczycie rankingu produktów spożywczych o szczególnych walorach żywieniowych i zdrowotnych.

Ogórki kiszone i buraki zdetronizowane?

Niedawno wspominaliśmy o tym jak ogórki kiszone wpływają na nasz organizm. Niektórzy śmiało uznaliby takie doniesienia za spektakularne. Jednak okazuje się, że ogórki i buraki nie mogą równać się z migdałami, czerymoją i karmazynem atalntyckim.

Ogórki z pewnością znalazły się pod lupą naukowców przeprowadzających badania. Zgodnie z doniesieniami Polskiego Radia, specjaliści wzięli pod lupę niemal tysiąc nieprzetworzonych produktów spożywczych, z różnych zakątków świata. Wyniki osiągnięto za sprawą analizy.

Pod uwagę brano takie czynniki jak zawartość kluczowych witamin oraz mikroelementów, profil kwasów tłuszczowych i kombinacje występujących składników odżywczych. Ogórki co prawda nie znalazły się na podium, jednak smakosze z pewnością docenią zwycięzców.

Migdały, czerymoja i karmazyn atalntycki osiągnęły niemal maksymalny wynik w testach. Jego wartość wynosiła 1. Natomiast zwycięzcy plebiscytu mogą poszczycić się wartościami od 0,97 do 0,89. Przykładowo mięso z kurczaka oceniono tylko na 0,18. Oczywiście nie oznacza to, że możemy jeść wyłącznie produkty z podium.

Ogórki kiszone również warto zajadać

Zwycięskie produkty żywieniowe z pewnością są niezwykle zdrowe i warto je jadać. Jednak nie jest to równoznaczne z wykluczeniem z codziennej diety innych kąsków. W związku z tym nawet ogórki kiszone powinny się w nim znaleźć.

- Migdały bogate w wapń i jednonienasycone tłuszcze są bardzo energetyczne, jarmuż zawiera szczawiany i goitrogeny, a wodorosty zbyt dużo jodu. Ważna jest więc całościowa, dobrze zbilansowana dieta, prawidłowa ilość poszczególnych składników, a także regularność ich spożywania - wyjaśniła Hanna Stolińska-Fiedorowicz z Instytutu Żywności i Żywienia, przytaczana przez portal Polskie Radio. Ekspertka zwróciła również uwagę na jakość produktów.

- Z pewnością nieco inne właściwości i oddziaływanie na organizm będzie mieć jarmuż rosnący przy ruchliwej drodze od tego, który jest uprawiany w gospodarstwie ekologicznym. Inny będzie jarmuż kupiony prosto od rolnika od tego, który kupimy w markecie - nadmieniła dietetyczka.

- Każdy z nas inaczej przyswaja poszczególne składniki i ma też różne zapotrzebowanie na nie. Polecam spożywanie bogatej odżywczo żywności w oparciu o zalecenia zawarte w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej IŻŻ oraz zdrowy rozsądek - dodała ekspertka z Instytutu Żywności i Żywienia. 

Mając na uwadze powyższe informacje warto bacznie przyglądać się temu co jadamy i każdego dnia dbać o zróżnicowany jadłospis. Takie postępowanie wyjdzie nam tylko na zdrowie, tak samo jak ogórki kiszone do obiadu. 

Źródło: Polskie Radio

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

truskawki

Produkty

Ile kosztują truskawki w 2022? Cena zaskoczy wszystkich smakoszy

Czytaj więcej >
agrest

Produkty

Dlaczego warto jeść agrest i co warto z niego przygotować?

Czytaj więcej >

Produkty

Jaka cebula jest najzdrowsza? Można się zdziwić

Czytaj więcej >
fasolka żółta i zielona

Produkty

Która fasolka szparagowa jest lepsza? Odpowiedź nie jest oczywista

Czytaj więcej >

Produkty

Czy można zjeść ogórki kiszone z białym nalotem? Łatwo o ogromny błąd

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto włożyć deskę do krojenia do lodówki? Powody mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >