Nowy podatek za jednorazowe opakowania
Canva.com

Opłata za opakowania do kawy i herbaty już latem?

Niedawno z początkiem roku 2021 wprowadzono podatek cukrowy, który znacznie zwiększył ceny napojów słodzonych. Obecnie planowana jest kolejna opłata, tym razem dotycząca napojów w jednorazowych kubkach. Cena kawy i herbaty może wzrosnąć o 1 zł już w lipcu.

Praktycznie każdy z nas choć raz napił się kawy, herbaty, gorącej czekolady czy innych napojów z jednorazowych plastikowych opakowań. Ciepłe napoje w restauracjach i kawiarniach często są wydawane właśnie w takich kubeczkach z uwagi na wygodę.

Jeśli więc jesteś do nich przyzwyczajony, mamy złe wieści. Planowane jest wprowadzenie opłaty za takie opakowania - jej wysokość wynieść może nawet 1 złotówkę za 1 sztukę opakowania. Celem wprowadzenia takich przepisów ma być zniechęcenie konsumentów do korzystania z jednorazowych opakowań.

Jest projekt nowego podatku

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono projekt nowelizacji ustawy, która traktuje o gospodarowaniu odpadami przez przedsiębiorców oraz opłacie produktowej, która ich dotyczy. Opłata produktowa może się także odbić na kieszeni wszystkich obywateli.

Jej zamysłem jest wprowadzenie określonej sumy pieniędzy, która będzie doliczana do rachunku za każdym razem, gdy klient zamówi jednorazowe pojemniki i kubeczki z plastiku. Oznacza to, że kupowanie żywności i napojów na wynos może się niedługo bardzo zmienić.

Nieznane zastosowanie kolorowej końcówki korkaNieznane zastosowanie kolorowej końcówki korkaCzytaj dalej

Opłata maksymalnie ma wynieść 1 zł

Ustawa przewiduje, że najwyższa opłata ma wynosić w najwyższym wariancie 1 zł za jedną sztukę jednorazowego opakowania. Według rządzących, opłata produktowa ma zniechęcić obywateli Polski do korzystania z jednorazowych opakowań, które zanieczyszczają środowisko.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy, ile razy bezpiecznie można odgrzewać jedzenie ze świąt. W tym tekście z kolei prezentujemy zalety picia soku z brzozy, który pozwala zachować zdrowie na dłużej.

Choć obowiązek opłacania tej dopłaty ma zostać przekazany na klientów, to właściciele sklepów, kawiarni czy restauracji także zmuszeni zostaną do wprowadzenia zmian. Zgodnie z pomysłem, lokale te będą musiały zapewnić klientom możliwość kupienia opakowań wielokrotnego użytku, a także będą musiały zapłacić za sprzątanie, uprzątanie, transport i przetwarzanie odpadów, które powstały podczas wprowadzania przez nich tych produktów.

Opakowania

Źródło: sergeyryzhov, Getty Images

3 lipca zniknie część opakowań z tworzyw sztucznych

Poza powyższymi zmianami, obowiązywać ma także zakaz korzystania i sprzedawania produktów wyprodukowanych z tworzyw sztucznych oksydegradowalnych. W ich składzie są dodatki, które przyspieszają ich rozpad chemiczny. Niestety, ma to spory koszt.

Gdy takie materiały degradują się, do środowiska przedostaje się tak zwany mikro plastik - bardzo małe drobinki plastiku obecne w powietrzu czy jedzeniu. Spożycie ich jest groźne dla człowieka z powodu zmian hormonalnych czy nowotworów, które mogą wywoływać.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: noizz.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł