Piekarnik i jego ukryte funkcje
belchonock, Getty Images

Ukryte zastosowania zwykłego piekarnika

Piekarnik jest obecnie urządzeniem tak powszechnym, że można znaleźć go w każdym domu. Mimo to, wiele osób nie ma pojęcia o jego ukrytych funkcjach, które znacznie ułatwiają pracę w kuchni. Jedną z nich jest szuflada, z której większość z nas korzysta błędnie, przechowując w niej garnki i patelnie.

Piekarnik sprawił, że gotowanie w domu znacznie różni się od tego, do czego przyzwyczajeni byli nasi dziadkowie. W obecnych czasach umożliwia nam znacznie łatwiejsze wykonywanie czynności, które niegdyś zarezerwowane były jedynie dla urządzeń w profesjonalnych kuchniach restauracyjnych.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem nowoczesnego piekarnika, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że nie znasz wszystkich jego funkcji. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się jego budowie i panelowi sterowania, a wszystkie sekrety zostaną przed tobą odkryte.

Samoczyszczący się piekarnik

Jeszcze kilkanaście lat temu taka funkcja nie śniła się nawet najbogatszym. Każdy, kto choć raz musiał czyścić mocno zapieczony brud w wnętrzu piekarnika, z pewnością wie, z jak wielkim trudem przychodzi doprowadzenie go do idealnej czystości. Na szczęście dla wielu ludzi te czasy minęły.

Mnóstwo nowych piekarników jest bowiem zaopatrzonych w funkcję pyrolizy. Dzięki niej wnętrze piekarnika nagrzewa się do prawie 500 stopni Celsjusza, a zgromadzony brud zwyczajnie zamienia się w popiół. Po zakończonym cyklu wystarczy jedynie zamieść popiół i gotowe.

Przepis na soczysty pieczony schab na WielkanocPrzepis na soczysty pieczony schab na WielkanocCzytaj dalej

Piekarnik sam może decydować o parametrach gotowania

Ludzie niemający zbyt wiele doświadczenia z gotowaniem, nie wiedzą jak w poprawny sposób ustawić piekarnik. Na szczęście nowoczesne jednostki są wyposażone w automatyczne programy - wystarczy ustawić taki, który pasuje do naszej potrawy, a piekarnik dostosuje temperaturę, czas pieczenia czy opcję termo-obiegu za nas.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym przekazujemy najnowsze promocje, które pozwolą zrobić tańsze zakupy w Biedronce. W tym tekście z kolei zdradzamy jaki wpływ na nasz organizm ma picie soku z ziemniaków i innych warzyw.

Co ciekawe, niektóre z nich dysponują nawet 80 różnymi trybami, dlatego każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Oczywiście sposób pieczenia ciasta jest zupełnie inny niż świątecznej pieczeni, dlatego tak duży wybór jest zdecydowanie na plus.

Do czego służy szuflada pod piekarnikiem?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, większość z nas wykorzystuje ją jako dodatkową przestrzeń magazynową. Trzymamy w niej wszak nieużywane w danej chwili garnki, patelnie czy naczynia żaroodporne - niestety tym samym marnujemy jej ogromny potencjał.

Szuflada ta została bowiem zaprojektowana z myślą o dłuższym zachowywaniu temperatury ugotowanych potraw. Jeśli nastawiliśmy ziemniaki zbyt wcześnie, a pieczeń będzie gotowa dopiero za 30 minut, wsuń garnek z ziemniakami do szuflady, która dzięki podmuchom gorącego powietrza, utrzyma je w idealnej temperaturze.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kobieceinspiracje.pl; kuchnia.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł