żółtko
Pixabay / Manfredrichter

Co oznacza kolor żółtka?

Jajka różnią się od siebie nie tylko kształtem i kolorem skorupki, ale również właściwościami odżywczymi. Ich jakość zależy m.in. od hodowli i sposobu karmienia kur. Po rozbiciu skorupki nawet żółtka mogą mieć inny kolor. Jaki jest najlepszy? Eksperci nie mają żadnych wątpliwości.

O ile kolor skorupki jajka nie ma żadnego znaczenia (więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule), to zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to, jakiej barwy jest jego żółtko. Okazuje się, że ten z pozoru drobny szczegół może informować nas o wartościach odżywczych jajka.

Jak myślicie jakie żółtka są zdrowsze? Te jaśniejsze czy nieco ciemniejsze? Eksperci nie mają absolutnie żadnych wątpliwości.

O czym świadczy kolor żółtka?

Na początek - garść teorii. Jeśli żółtko jest ciemne, to oznacza, że kura miała dość bogatą dietę. Poza ziarnami jadła m.in. kukurydzę, rośliny lub owady. To właśnie różnicowana dieta kury gwarantuje wartości odżywcze jajka.

Okazuje się, że jego ciemny kolor żółtka nie jest wcale przypadkowy! Ma na niego wpływ m.in. ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, antyoksydantów, a także witaminy E. Badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii dowiedli też, że takie żółtka są dodatkowo bogate m.in. w beta - karoten oraz kwasy omega - 3.

Przepyszna surówka z kapusty pekińskiejPrzepyszna surówka z kapusty pekińskiejCzytaj dalej

Na ciemny kolor żółtka ma również wpływ hodowla kury. Może znieść je tylko taki ptak, który ma dużo ruchu. Istotna jest również pora roku - badania pokazały, że im więcej ciepła i słońca, tym ciemniejszy kolor żółtka.

Dlatego, tak istotne jest, aby zawsze kupować jajka ze sprawdzonego źródła. Niestety, nie zawsze mamy możliwość dotarcia do rolnika stawiającego na ekologiczną hodowlę kur. W jaki sposób wybierać jajka podczas codziennych zakupów w hipermarketach?

Jajka

Na co zwracać uwagę przy zakupie jajek?

Przede wszystkim musimy zawsze zwracać uwagę na symbol jajka. Cyfra "0" oznacza, że pochodzą one z ekologicznych hodowli, "1" - z wolnego wybiegu, "2" - chowu ściółkowego, a "3" - klatkowego.

Zdecydowanie najlepiej sięgać po jajka oznaczone cyferką "0". Ekologiczna hodowla kur oznacza, że miały one możliwość przebywania na zewnątrz oraz bogatą dietę. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Na co zwracasz uwagę przy zakupie jajek? Podziel się w komentarzu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: mamadu/ instytutdietetykp.pl/informator spożywczy

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł