Co zrobić, gdy farsz na gołąbki jest suchy?
Gołąbki nie są najprostszym daniem w naszej kuchni. Duża ilość czynności i etapów koniecznych do ugotowania gołąbków sprawia, że wielu kucharzy amatorów rezygnuje z całego przedsięwzięcia. Istnieją jednak przepisy, które znacznie upraszczają ten skomplikowany proces.
Kolejnym powodem, dla którego niedoświadczeni w kuchni ludzie, nie chcą ich gotować, jest problem suchego i zbitego farszu. Na szczęście wystarczy dodać kilka łyżek pewnego bardzo popularnego dodatku, a mięso znowu będzie delikatne i soczyste.
Gołąbki wyszły suche? Dodaj do nich odrobinę bulionu
Aby po ugotowaniu całego dania farsz nie sprawiał wrażenia twardej, zbitej i suchej masy, należy do surowego mięsa w misce wlać odrobinę bulionu z rosołu. Dodatkowa wilgoć wyeliminuje suchość farszu, a walory smakowe mięsnego wywaru znacznie wzmocnią smak gołąbków.
Niektórzy dodają również do mięsa pokruszone kostki lodu czy napar z mięty. Nadprogramowa ilość płynu z pewnością wspomoże utrzymanie odpowiedniej wilgotności, jednak lód może sprawić, że smak gołąbków stanie się mniej intensywny, z kolei napar ziołowy ma szansę dodać swoje nuty smakowe.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy, co oznacza biała piana w słoiku z miodem. W tym tekście z kolei zdradzamy sposoby na zrobienie krokietów tak, aby te nie pękały.
Jak ugotować idealne gołąbki?
Podstawą jest duży garnek, w którym zmieści się cała główka kapusty. Po oderwaniu liści należy odciąć z nich zgrubienia, tak zwane nerwy. Podczas zawijania mogą one popękać, przez co farsz ma szansę wypaść w trakcie gotowania.
Kolejnym ważnym aspektem jest aromatyczny farsz, w którym proporcje ryżu do mięsa będą wystarczające. Zbyt dużo ziarenek ryżu może rozsadzić gołąbki - ryż absorbując wodę pęcznieje i zwiększa swoją objętość, przez co wzrasta ciśnienie wewnątrz ciasno zawiniętych liści.
Z kolei za duża ilość mięsa może sprawić, że smak gołąbków okaże się zbyt intensywny. Aby uzyskać idealną równowagę, na 500 gramów mięsa mielonego, należy dodać około 100 gramów surowego ryżu. Taka kombinacja daje najlepsze efekty.
Sporym błędem, który popełniany jest przez początkujących kucharzy, jest za długi czas gotowania gołąbków. Optymalny czas duszenia ich wynosi około godziny - mięso i ryż ugotują się, a liście kapusty nie zdążą się rozpaść. Danie zachowa swój kształt i wspaniałą konsystencję.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: wp.pl; forum.gazeta.pl; zdrowie.wprost.pl