Pierogi św. Jacka biją na głowę wszystkie inne. 1 składnik zachwyci niemal każdego
Pierogi to ulubione danie Polaków. Większość zna tylko pierogi ruskie, z mięsem, kapustą oraz owocami. Nie wszyscy jednak znają tradycyjne, staropolskie pierogi św. Jacka. Dzięki temu składnikowi twoje pierogi zachwycą.
Ruskie albo z mięsem, ale św. Jacka?
Pierogi kojarzone z kuchnią staropolską tak naprawdę pochodzą z Chin. Jednak to w naszym kraju przyjęły się najlepiej, a historia pierogów i farszów do nich jest naprawdę długa.
Św. Jacek był dominikaninem, który działał w Polsce i na Rusi. To właśnie on stworzył i karmił ubogich swoimi pierogami. Ich popularność jest tak duża, że w Krakowie i Lublinie zakon dominikanów, co roku organizuje festiwal pierogów. Pierogi według przepisu świętego cieszą się tam tak dużą popularnością, że w 2010 roku zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych.
Lewandowska robi faworki ze zdrowych składników. Nie wrzuca ich na tłuszcz, ma 100 razy lepszy patentJak zrobić pierogi św. Jacka?
Pierogi św. Jacka to zupełnie inne pierogi niż przygotowywałaś dla swoich gości. Wyróżnia je nie tylko farsz, ale i ciasto, które robi się zupełnie inaczej niż na pierogi ruskie.
Składniki:
- 300 g białego mielonego sera
- 250 g mąki pszennej
- 20 g masła
- 1 jajko
- sól
- 3 ząbki czosnku
- 30 g tartego chrzanu
- 10 g majeranku
- 600 g surowej kiełbasy białej
Zacznij od przygotowania ciasta na pierogi. Do miski włóż twaróg, dodaj jajko oraz masło. Całość wymieszaj za pomocą widelca. Następnie partiami dodaj mąkę, zagniatając ciasto. Musi być ono sprężyste i gładkie.
Przygotowanie farszu zacznij od rozcięcia jelita kiełbasy. Następnie wyjmij jej zawartość i wrzuć do miski. Dokładnie ją rozgnieć i dodaj majeranek, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz chrzan. Całość wymieszaj.
Ciasto rozwałkuj na placek o grubości 5 mm i wytnij z niego koła. Do tego przyda ci się duża szklanka. W okręgi włóż farsz, krawędzie dokładnie sklej, formując ozdobną falę. Gotuj przez około 2 minuty od wypłynięcia na powierzchnię.
Co sprawia, że pierogi świętego są wyjątkowe?
Przepis na te staropolskie i dzisiaj nieco zapomnienie pierogi jest wyjątkowy nie tylko ze względu na dodanie do ciasta białego sera. Smak dopełnia farsz z surowej białej kiełbasy, która w połączeniu z chrzanem, czosnkiem i majerankiem tworzy niezwykle udaną kompozycję smaków.
Warto pamiętać, że przez to, iż farsz zawiera surową kiełbasę należy je dodatkowo gotować dwie minuty od wypłynięcia. Aby mięso dokładnie się ugotowało. Przeczytaj, także jak zrobić ekspresowe ciasto i to bez pieczenia oraz co dodawać do kawy, aby przyspieszyć chudnięcie.