Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Polacy nagminnie dorzucają ten składnik. Makłowicz grzmi „To nie jest leczo wtedy"
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 30.06.2023 19:42

Polacy nagminnie dorzucają ten składnik. Makłowicz grzmi „To nie jest leczo wtedy"

leczo
Canva/LeafenLin, Facebook/Robert Makłowicz

Leczo jest lubianym daniem jednogarnkowym, które jest smaczne, a do tego proste w przygotowaniu. Znajdziemy w nim dużo warzyw oraz kiełbasę lub parówki. Możliwości kulinarnych jest naprawdę wiele. Jednak Robert Makłowicz gani Polaków. Wytyka jeden błąd, jaki popełniamy podczas gotowania tego smacznego dania. 

Leczo, czyli sposób na smaczny i pyszny obiad

Leczo bazuje na świeżych warzywach. Dodajemy do niego pieczarki, cukinię lub paprykę. Można dodać też kiełbasę i parówki. Natomiast leczo bez mięsa też ma swoich zwolenników. Właściwie każdy, kto zajmuje się kuchnią- ma swój sposób na to smaczne danie jednogarnkowe. 

Leczo wywodzi się z kuchni węgierskiej. Popularne jest też w Niemczech, Austrii, Polsce, na Ukrainie, na Słowacji i w Czechach. Tradycja nakazuje, by to danie podawać jako dodatek do mięs. Robert Makłowicz wypowiedział się o tej lubianej potrawie. Ma jeden zarzut do osób, które przyrządzają leczo. 

Tłumy ruszyły do lasów i wynoszą kosze grzybów. W tych regionach jest teraz największy wysyp

Robert Makłowicz radzi, czyli tego nie dodawaj do lecza

Robert Makłowicz zna się na kuchni i opowiada przeróżne historie na jej temat. Słynie ze smaku i anegdot. Dziennikarz zabrał głos na temat lecza. Stwierdził, że potrawa, którą gotuje większość Polaków, niewiele ma wspólnego z tym tradycyjnym daniem węgierskim. Robert Makłowicz stwierdził w mediach społecznościowych:

Zero pieczarek, zero cukinii, zero tego typu dodatków. Leczo to tylko cebula, papryka. Ta podłużna- żółta, zielona węgierska papryka.

Znany dziennikarz kulinarny zdradza tajniki przygotowania tego dania jednogarnkowego. Robert Makłowicz przekonuje:

No i tłuszcz (albo olej, albo smalec, albo wytopiony smalec z wędzonej słoniny. No i pomidory, sól i nic więcej. Żadne pieczarki, żadne cukinia, żadne kabaczki. To nie jest leczo wtedy!

Pieczarki- dodawaj do dań kuchni francuskiej

Robert Makłowicz stanowczo podkreśla, że pieczarki i cukinię dodaje się do francuskiego ratatouille. To rodzaj bezmięsnego dania obiadowego. Krytyk kulinarny twierdzi, że do lecza można dodać kiełbasę, która podkręci smak tej potrawy. Natomiast według Robert Makłowicza cukinia jest wykluczona.

Jeśli chcemy przyrządzić tradycyjne leczo- postawmy na różne rodzaje papryki, cebulę i kiełbasę. Im prostszy przepis, tym lepiej. Tak przygotowane danie będzie zgodne z tym, co proponuje Robert Makłowicz. Pisaliśmy o leczo, które robi Koło Gospodyń Wiejskich. Polecaliśmy też szybki sposób na to danie. 

leczo
Canva/Piotr Krzeslak

Źródło: pysznosci.pl, smaker.pl