Polacy sypią go do ciast, a ja do kompotu z suszu. Ten patent to sekret jego smaku
Kompotu z suszu nie może zabraknąć na wieczerzy wigilijnej. Ten świąteczny przysmak robię z dodatkiem, który zwykle sypiemy do ciast. Dzięki niemu wigilijny kompot nabiera jeszcze więcej smaku.
Kompot z suszu obowiązkowy na Wigilię
Kompot z suszu gości na wielu wigilijnych stołach w polskich domach. Jego receptura bywa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ten tradycyjny napój podajemy w Wigilię. Owoce wykorzystane do jego przygotowania mają symboliczne znaczenie.
Dawno temu wierzono, że śliwka ma odpędzać złe moce, jabłka mają przynieść miłość, zdrowie i pokój, a gruszki symbolizowały długowieczność. Współcześnie być może nie przywiązujemy większej wagi do tej symboliki, ale przygotowujemy kompot z suszu na święta. Ja do kompotu dodaję pewien dodatek, który zwykle jest wykorzystywany w pieczeniu ciast.
Dodaj do kompotu z suszu cukier waniliowy
Wiele osób nie przepada jednak za smakiem tego świątecznego napoju. Trzeba przyznać, że smak owoców suszonych bywa specyficzny. Dlatego ja do kompotu z suszu dodaję cukier waniliowy. Od razu kompot nabiera lepszego smaku.
Oprócz wrażeń smakowych kompot z suszu ma dobroczynne właściwości dla naszego zdrowia. Jego picia wzmacnia nasz organizm, poprawia trawienie, pozytywnie wpływa na pracę serca i wątroby . Reguluje też ciśnienie krwi i poprawia wzrok. Warto wiedzieć, że picie kompotu z suszu wzmacnia włosy i paznokcie oraz poprawia pamięć.
Jak zrobić kompot z suszu z dodatkiem cukru waniliowego?
Składniki:
- 1 ½ litra wody
- 150 g suszonych jabłek
- 200 g suszonych gruszek
- 200 g suszonych śliwek
- 100 g suszonych moreli
- 50 g rodzynek
- laska cynamonu
- 4 suszone goździki
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 2 pomarańcze
Suszone owoce i rodzynki zalewamy wodą. Zagotowujemy, a gdy zacznie wrzeć, dodajemy przyprawy i dalej gotujemy około 40 minut. Po upływie tego czasu garnek zdejmujemy z ognia i dodajemy miód oraz cukier waniliowy.
Następnie, gdy kompot z suszu ostygnie, dorzucamy pomarańcze pokrojone w plastry. Mieszamy i nasz kompot jest już gotowy do podania. Możemy serwować go na ciepło lub na zimno. Będzie znakomicie smakował w Wigilię. Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić śledzie w sosie musztardowym na święta. Poruszyliśmy też temat jedzenia mięsa przez katolików w Wigilię.
Źródło: przyslijprzepis.pl