Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Polacy pokochali „owoc bogów”, ale źle go przechowują. Ten błąd jest kosztowny
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 18.12.2023 12:22

Polacy pokochali „owoc bogów”, ale źle go przechowują. Ten błąd jest kosztowny

kaki
Canva

Ten owoc jest bardzo smaczny i cieszy oko. Intensywnie pomarańczowy kolor sprawia, że mamy ochotę po niego sięgnąć i coraz częściej to robimy. Jednak mamy problem z przechowywaniem tego pysznego owocu. Podpowiadamy, jak robić to prawidłowo. 

Kaki zachwyca smakiem i kolorem

Kaki zagościły na dobre w naszych sklepach i na straganach. Przyzwyczailiśmy się do tych pomarańczowych owoców na sklepowych półkach. Z wyglądu kaki przypominają nieco wydłużone pomidory, a ich smak jest bardzo oryginalny. Można go porównać do smaku śliwki, pomidora, brzoskwini, moreli, a nawet dojrzałego mango. 

Jedno jest pewne. Ten egzotyczny owoc, który rośnie w strefie międzyzwrotnikowej, dostarcza nam wielu wrażeń smakowych. Jest też bogaty w witaminy A, C, a także potas, sód, fosfor, magnez i żelazo. Jest też silnym przeciwutleniaczem, który skutecznie zwalcza wolne rodniki. Jedzenie kaki zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy, wspiera pracę układu trawiennego i wspiera odporność. 

kaki
Canva/Lunamarina
W tym roku taki obiad podam w Drugi Dzień Świąt. Schab pieczony na ziemniakach będzie hitem

W jaki sposób wybrać dojrzały owoc i go przechowywać?

Sezon na te soczyste owoce przypada na jesień i zimę. Ich intensywny pomarańczowy kolor sprawia, że mamy ochotę sięgnąć po kaki. Jak wybrać w sklepie dojrzałe okazy? Wybierajmy owoce o błyszczącej i ciemnopomarańczowej skórce. Nie powinny mieć one śladów obicia ani plam.

Warto wybierać dość twarde owoce kaki. Niestety problemów dostarcza nam przechowywanie tych smacznych owoców. Po zakupie kaki powinniśmy schować je do lodówki i tam cały czas je przechowywać. To zapobiegnie gniciu owoców. Proces gnicia bardzo szybko przebiega w temperaturze pokojowej. 

Kaki, czyli smak egzotyki pasuje do owsianki

Jeśli kupiliśmy bardzo twarde owoce, to powinniśmy owinąć je w papier i trzymać w temperaturze pokojowej. Gdy niedojrzały owoc umieścimy wśród jabłek, też szybciej dojrzeje. Podobny efekt da zamknięcie go w woreczku foliowym. Kaki najlepiej przekroić i jeść łyżeczką. 

Owoc możemy tez pokroić w cząstki, warto dodawać go do sałatek i owsianek. Kaki możemy też wykorzystać podczas przygotowania przetworów. Będzie smacznym dodatkiem do dżemów, soków i koncentratów. Pisaliśmy o tym, jaki zdrowy napój warto wypić zamiast porannej kawy. Sprawdzaliśmy też jakość cytrusów z popularnych dyskontów. 

kaki
Canva/DarioZg

Źródło: interia.pl, polki.pl