Polędwiczka w sosie chrzanowym
Ale danie nie jest dla wszystkich. Na chrzan powinny uważać osoby z wrażliwym żołądkiem, dzieci i starsze osoby. Mogą one zjeść niewielką ilość chrzanu najlepiej w połączeniu z łagodnymi dodatkami jak jabłko, marchewka czy twarożek.
Polędwiczka w sosie chrzanowym to tak naprawdę dość prosta potrawa, przy której nie trzeba zbyt wielkiego wysiłku. Polędwiczka podczas przygotowania zmienia konsystencję i smak na tyle, że staje się czymś więcej niźli tylko zwykłą polędwicą. Duszona polędwiczka z sosem chrzanowym jest trochę jak film „Casablanka” z Humphrey'em Bogartem i Ingrid Bergman. Niby prosta miłosna historia o tematyce wojennej, ale która zmienia się w arcydzieło. Tak samo jest z polędwiczką. Niby „nic więcej niż smażony stek z sosem”, ale także zmienia się w mały kulinarny majstersztyk. Bierzemy proste, łatwo dostępne składniki, łączymy je w pozornie prosty sposób, a efekt końcowy jest złożony, bogaty w smaki oraz aromaty. Ponadto polędwiczka w sosie chrzanowym ma o wiele większą głębię niż np. zwykła grillowana polędwica wołowa, w dodatku nie trzeba czekać na nią tak długo.
Polędwiczkę można podawać z ryżem, kaszą, puree ziemniaczanym lub fasolką szparagową z groszkiem. To dobry sposób na zakończenie obiadu, a jeśli chcemy dodać sałatkę - sałatka z buraków będzie świetna.
Polędwiczka w sosie chrzanowym
Składniki
Polędwiczka w sosie chrzanowym: 1 kg polędwicy bez kości, 1 łyżka oleju, 2 łyżeczki masła, 2 łyżki mąki, 2 ząbki czosnku mielonego, 1 1/2 łyżeczki majeranku, 2-3 łyżek przygotowanego chrzanu, 1 i 1/2 szklanki niesolonego bulionu wołowego lub drobiowego, 1/4 szklanki białego wytrawnego wina, 70 ml śmietanki 30%, sól i świeżo zmielony pieprz, 1 łyżka szczypiorku do dekoracji.
Risotto z zielonym groszkiem z fasolką szparagową, parmezanem i awokado: 50 dag ryżu arborio, 20 dag świeżego groszku, 150 g pociętej zielonej fasolki szparagowej, 50 ml białego wina, oliwa do smażenia, 1 cebula, 2 i 1/2 szklanki bulionu warzywnego, sól i świeżo zmielony czarny pieprz, 1 awokado, 10 dag parmezanu.
Wykonanie
Polędwiczkę opłukujemy i osuszamy, odcinamy błonę na boku. Mięso kroimy na 1-1,5 cm plastry. Doprawiamy solą i kilkoma szczyptami świeżo zmielonego pieprzu.
Podgrzewamy olej na patelni, a następnie ostrożnie dodajemy polędwicę. Podsmażamy 2-3 minuty do głębokiego zarumienienia. Odwracamy i robimy to samo z drugą stroną. Pod koniec obsmażania dodajemy masło i stapiamy, uważając, żeby nie przypalić. Zmniejszamy nieco ogień.
Zdejmujemy mięso z patelni na talerz, dodajemy mąkę na patelnię i szybko mieszamy. Dorzucamy drobno posiekany czosnek, a następnie bulion. Dodajemy majeranek, a płyn do duszenia doprawiamy solą i pieprzem. Doprowadzamy do wrzenia, dodajemy znów mięso i sok z powrotem na patelnię. Zalewamy całość powoli winem, zmniejszamy ogień i dusimy jeszcze 15-20 minut do miękkości mięsa, przewracając kawałki mięsa. Pod koniec dodajemy chrzan, podgrzewamy chwilkę i dodajemy śmietanę. Dusimy 1-2 minuty, żeby składniki się wymieszały. Odstawiamy z ognia i podajemy np. z posiekanym szczypiorkiem.
Przygotowujemy risotto. W czasie, gdy polędwiczka się dusi, przygotowujemy ryż i fasolkę szparagową. Na patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę. Podsmażamy do zeszklenia ok. 2 minut. Wsypujemy ryż, obtaczamy go w oliwie i dobrze mieszamy. Dodajemy wino i gotujemy dalej na wolnym ogniu aż zostanie wchłonięte. Dodajemy chochlę wywaru i mieszamy nieprzerwanie aż zostanie wchłonięty przez ryż. Kontynuujemy dodawanie bulionu, ciągle mieszając aż ryż się ugotuje. Doprawiamy i mieszamy oraz dodajemy groszek.
Gotujemy fasolkę szparagową. Oczyszczone strączki wrzucamy do gotującej się wody wcześniej posolonej i posłodzonej. Gotujemy ok. 15 minut sprawdzając jej miękkość. Ugotowaną fasolkę odcedzamy. Przekładamy risotto do miseczek, nakładamy fasolkę szparagową i awokado. Posypujemy startym parmezanem i podajemy. Voilà.