Smakosze.pl
post w Środę Popielcową

Pixabay / congerdesign

Co można jeść w czasie Środy Popielcowej i Postu?

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Post jest istotną kwestią dla katolików. Niektórzy przywiązują do jego dużą wagę. Środa Popielcowa już jutro. Osoby wierzące powinny pamiętać, że wówczas obowiązuje ścisły post. Tego dnia katolicy powinni powstrzymać się od jedzenia d

Już jutro - 17 lutego wielu katolików czeka post z okazji Środy Popielcowej. Niektórzy zastanawiają się nad tym, jakie potrawy można wtedy jadać. Kościół zezwala na sięganie po wiele innych smakołyków. Jednak wierzące osoby powinny ograniczyć również ich ilość. 

Ścisły post w Środę Popielcową

W Środę Popielcową obowiązuje ścisły post. Zgodnie z naukami kościoła, oznacza to, że wierni powinni wystrzegać się niektórych produktów spożywczych oraz ograniczyć ilość przyjmowanego pokarmu. Oczywiście nie jest to przykaz, lecz czysta sugestia, jednak warto wiedzieć, co powinni robić katolicy.

Ścisły post jest połączeniem postu ilościowego i jakościowego. Osoby wierzące w taki dzień nie powinny jeść mięsa i wyrobów na jego bazie. Co prawda dozwolona jest ryba, która również jest mięsem, jednak najprawdopodobniej należy ją traktować jako wyjątek.

Kiedy obowiązuje post, kościół dodatkowo dopuszcza jedzenie jaj, nabiału, produktów zbożowych, kasz, owoców, warzyw oraz przypraw. W związku z tym nie jest to takim trudnym wyzwaniem, ponieważ z tych produktów można przygotować wiele rozmaitych smakołyków. Przykładem są, chociażby kluski śląskie. Dodając do nich bezmięsny sos, mamy gotową postną potrawę.

Post w Środę Popielcową dotyczy także ilości przyjmowanych pokarmów. Oczywiście należy unikać objadania się, jednak katolicy powinni mieć na uwadze to, jak wygląda postny jadłospis w ciągu dnia. Mało kto o tym pamięta.

Ile katolicy mogą jadać w post?

Okazuje się, że post w Środę Popielcową odnosi się również do wielkości posiłków. Dwa z nich powinny być uszczuplone i nie zaspokajać w pełni głodu. Tylko jeden posiłek może być sycący. Z pewnością jest to spora niedogodność dla wierzących smakoszy.

Wstrzemięźliwość w ilości spożywanego jedzenia dotyczy wierzących osób pomiędzy osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia. Z kolei niejedzenie mięsa obejmuje wiernych mających powyżej czternastu lat

Środa Popielcowa już jutro. W związku z tym wierni powinni się na nią odpowiednio przygotować. Oczywiście powyższe zalecenia nie są żadnym obowiązującym prawem, w związku z tym nie ma konieczności ich przestrzegania. Nic złego się nie stanie, jeżeli w post sięgniemy po kotlety.

Ważniejsza od postu jest odpowiednio różnorodna i bogata w składniki odżywcze dieta. Jeden dzień głodówki nic nam nie przyniesie, a tylko będziemy chcieli nadrobić braki następnego dnia. Jednak każdy, kto chce przestrzegać postu, powinien sięgnąć po przepis na wegetariańskie flaczki z boczniaków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródła: Poradnik Zdrowie; Radio ZET

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Sanepid wycofuje popularny produkt

Produkty

Popularny produkt wycofany przez sanepid

Czytaj więcej >
Czereśnie

Produkty

Bardzo wysokie ceny czereśni

Czytaj więcej >
Śledzie z Bałtyku mogą być szkodliwe

Produkty

Czy bałtyckie śledzie są zdrowe?

Czytaj więcej >
Pomidory i kwestia śniadania

Produkty

Dlaczego lepiej nie jeść pomidorów na śniadanie?

Czytaj więcej >
lody

Produkty

Ile kosztuje gałka lodów na polskim morzem?

Czytaj więcej >
Market z Anglii wycofuje polskie produkty

Produkty

Brytyjski market wycofuje polskie produkty

Czytaj więcej >