Smakosze.pl
Kawa powinna być pijana o odpowiednich porach

Pixabay / kaboompics

Najgorsze pory na spożywanie kawy

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowita kawa uchodzi za wyjątkowy napitek, którym chętnie raczą się smakosze z całego świata. Okazuje się, że nie każda pora jest dobra na uwielbiany napój. Lepiej unikać go zarówno zaraz po przebudzeniu, jak i kilka godzin przed sn

Kawa należy go grona najpopularniejszych napojów. Nietrudno znaleźć smakoszy, którzy wypiliby ją z miłą chęcią. Część z nas nie zwraca uwagi na pory, w których sięga po kawę. Łatwo zmarnować potencjał tego napoju.

Kiedy kawa nie powinna wchodzić w grę?

Zazwyczaj kawa towarzyszy nam w momentach zmęczenia. Niektórzy smakosze pijają ją bez opamiętania, nie zdając sobie sprawy, że wybierają niezbyt odpowiednią porę. Wówczas kawa nie zadziała na nas tak, jak powinna.

Ostatnio wyjaśnialiśmy to, czym wyróżnia się kawa kuloodporna. Dziś skoncentrujemy się na tym, kiedy lepiej jej nie pijać. Część wielbicieli tego napoju może być zaskoczonych. Jednak warto wziąć sobie te informacje do serca.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Kawa.pl, uwielbiany napitek nie powinien być spożywany zaraz po przebudzeniu oraz na kilka godzin przed snem. Na taki stan rzeczy wpływa kilka czynników.

Jeżeli kawa towarzyszy nam o poranku, wówczas warto poczekać, aż się odrobinę przebudzimy. Wypicie jej zaraz po otwarciu oczu spowoduje osłabione działanie i ewentualne uodpornienie się na kofeinę. Czym jest to spowodowane?

Dlaczego kawa o poranku i przed snem to niedobry pomysł?

Okazuje się, że tuż po przebudzeniu w naszym organizmie jest podwyższony poziom kortyzolu, uznawanego za hormon stresu. Taki stan rzeczy sprawia, że kawa nie spełni swojej funkcji, ponieważ właśnie kortyzol działa już na nas pobudzająco

Kawa jest niewskazana również wieczorami. Zdecydowana część smakoszy jednogłośnie stwierdziłaby, że sięganie po ciemny napój tuż przed snem, nie jest najlepszym pomysłem. Warto zauważyć, że kawa działa przez 5 h od jej wypicia. W związku z tym nawet wieczorna pora nie należy do najlepszego czasu na ten wyjątkowy napitek.

Kawa pita zbyt późno może negatywnie wpłynąć na nasz sen. Portal Kawa.pl przytoczył badania przeprowadzone przez naukowców z Wayne State University. Wynikało z nich, że osoby, które otrzymywały przed snem kofeinę, po przebudzeniu czuły się bardziej zmęczone, a ich sen był krótszy i bardziej niespokojny.

Część ekspertów zaleca, by po kawę nie sięgać nawet 6 h przed snem. Z pewnością może być to zaskoczenie dla smakoszy, którzy lubowali się w wieczornym piciu uwielbianego naparu. Warto również wiedzieć, jak kawa z mlekiem wpływa na nasze zdrowie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kawa.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

bób

Porady

Jak wybrać najlepszy bób? Zebraliśmy najcenniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
kiszone ogórki

Porady

Największe błędy podczas kiszenia ogórków. Przez nie wychodzą m.in puste w środku

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować makaron bez wody? Wyjawiamy sprytny patent

Czytaj więcej >
gotowanie ryżu

Porady

Co zrobić aby ryż po ugotowaniu był sypki? Najważniejsze zasady

Czytaj więcej >

Porady

Jak przedłużyć świeżość chleba? Najważniejsze zasady

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego warto wrzucić do kawy masło? Ma wiele korzyści

Czytaj więcej >