Proste triki na zneutralizowanie zapachu czosnku. Pomoże kilka dobrze znanych produktów
Czosnek jest zdrowym i świetnie podkreślającym smak dodatkiem do potraw. Niestety jego zapach nie wszystkim odpowiada i są sytuacje, kiedy chcemy się go pozbyć. Zdradzamy proste sztuczki pozwalające poradzić sobie z tym częstym problemem.
Wartości czosnku się nieocenione. Najważniejsze są właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oraz znakomity smak, który doda charakteru wielu daniom. Przyjęło się jednak, że w dobrym tonie jest, by zapach warzywa, jaki towarzyszy nam po spożyciu, nie był wyczuwalny dla otoczenia. Mamy kilka sposobów na wyjście z niekomfortowej sytuacji.
Jak pozbyć się nieprzyjemnego, czosnkowego oddechu?
Kilka prostych działań wdrożonych tuż po posiłku lub jeszcze podczas jego trwania pomoże nam zapobiec nieprzyjemnym chwilom. Najprostszym jest oczywiście zaopatrzenie się w gumę do żucia czy zestaw do mycia zębów. Jednak nie zawsze te rozwiązania są w 100 proc. skuteczne.
Wyjątkowo zdrowym i pasującym do smaku czosnku warzywem, które uchroni nas przed niepożądanym zapachem wydobywającym się z ust, jest natka pietruszki. Posiekane zielone listki świetnie odświeżą oddech i dostarczą sporej dawki żelaza, szczególnie cennego w diecie osób z anemią oraz kobiet. Warto je dodawać do potraw nawet wtedy, gdy nie zawierają one charakternej przyprawy.
Tuż po zjedzeniu dania z czosnkiem można też sięgnąć po świeżo wyciśnięty sok z cytryny czy limonki. Nie jest łatwo go wypić solo, lecz warto. Nie tylko usunie przykry zapach, ale też dostarczy nam sporej dawki witaminy C, która pomoże nam wzmocnić odporność. Pamiętajmy tylko, by bezpośrednio po spożyciu owocowego płynu nie myć zębów — grozi to uszkodzeniami szkliwa. By pozbyć się nieprzyjemnej woni z ust, możemy też sięgnąć po ziarnko kawy, anyżu czy goździk. Te aromatyczne składniki należy rozgryźć i żuć przez kilka minut. Doskonale zadziała też wypite mleko, a także herbatka miętowa.
Jak pozbyć się zapachu czosnku z dłoni?
Aromat wyrazistego warzywa często pozostaje na naszych dłoniach. Wspomniany już sok z cytryny będzie idealny do usunięcia go. Wystarczy wetrzeć w skórę nieco powstałej z połączenia kwaśnego płynu i soli papki. Patent sprawdzi się też do usuwania przebarwień np. po krojeniu buraków czy kurkumy. Przed skorzystaniem z niego warto jednak upewnić się, że nie mamy żadnych drobnych ran, które moglibyśmy zanieczyścić czy podrażnić.
Jeśli z wyżej wymienionego powodu użycie specyfiku jest niemożliwe, pomocna w usuwaniu woni czosnku będzie kawa. Rozcierając w dłoniach zmielone ziarna, pozbędziemy się niepożądanego zapachu. Produkt sprawdzi się także, gdy chcemy oczyścić węch z nadmiaru woni np. po wizycie w perfumerii.
Na naszej stronie znajdziecie kilka innych ciekawostek o czosnku. W tym artykule zdradzamy jak zrobić z niego domowy syrop — będzie idealny w okresie zachorowań. Ten natomiast zawiera wskazówki dotyczące krojenia warzywa.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Zamiast śmietany dodaj do zupy pomidorowej gęsty dodatek. Wyjdzie bosko kremowa
Nie moczy w mleku i nie zalewa olejem. Gessler ma inny patent na śledzie
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama