Resztkowa zupa z wody po szparagach
Szparagi można już dostać w całkiem przyzwoitej cenie. Jemy je więc na potęgę. Jednak niewiele osób daje sobie sprawę, że oprócz tych pysznych warzyw, możemy również spożywać wodę z ich gotowania. Na jej bazie powstaje pyszna zupa, która jest zdrowa, pożywna i wykorzystuje resztki, które inaczej wylądowałyby w koszu.
Sezon na szparagi trwa, więc korzystając z niskich cen, przyrządzamy je w różnoraki sposób – pieczemy, grillujemy, a nawet blendujemy. Najczęściej decydujemy się jednak na ich klasyczne ugotowanie i wykorzystanie w charakterze dodatku do tradycyjnego obiadu. Gotując jednak te bogate w składniki warzywo, zapominamy o jednej bardzo ważnej rzeczy – wodzie.
Woda, w której gotowały się szparagi, najczęściej traktowana jest przez nas po macoszemu, czyli po prostu wylewamy ją do zlewu. To samo dzieje się z końcówkami szparagów, które również lądują w koszu. Tymczasem można je ponownie wykorzystać, tak by nic się nie zmarnowało.
Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem:
Prosty przepis na zupę z resztek po szparagach
Zupa z wody po szparagach to idealna propozycja, dla osób, które nie lubią marnować resztek, a dodatkowo są praktyczne i oszczędne. Zupa ta jest bardzo z drowa i pożywna, więc na długo zapewni poczucie sytości.
Do jej przygotowania będziesz potrzebować przede wszystkim wodę z gotowania szparagów oraz odłamane końcówki i obierki z tego warzywa. Warto zaszaleć w kuchni i poeksperymentować, gdyż ta niepozorna zupa nie tylko ma wyjątkowy smak i aromat, ale również pięknie wygląda.
Jakich składników potrzebujesz do przygotowania zupy?
Aby uzyskać pyszną zupę na bazie wody po szparach, potrzebujesz:
-
końcówki i obierki z 1 dużego pęczka szparagów
-
ok. 1,5 litra wody z gotowania szparagów
-
3 marchewki
-
1 por
-
1/3 seler
-
2 łyżki śmietany 18%
-
pieprz, gałka muszkatołowa
Jak krok po kroku przygotować zupę z resztek po wodzie ze szparagów?
Do wcześniej osolonej wody po szparagach dodaj obierki i końce z odłamanych warzyw oraz umytą, pokrojoną na kawałki włoszczyznę. Następnie zagotuj wszystko i trzymaj na małym ogniu do 20 minut, aż warzywa staną się miękkie. Wtedy wyciągnij marchewki i seler, a resztę dokładnie zmiksuj.
Źródło: Canva (lenazap, Getty images)
W kolejnym korku zupę przecedź przez sito do drugiego garnka i dopraw pieprzem oraz gałką muszkatołową. W misce wymieszaj śmietanę z kilkoma łyżkami ciepłej zupy, a następnie połącz z zupą w garnku. Do wywaru możesz dorzucić ugotowane szparagi, a zupę podaną w talerzu delikatnie przypruszyć startym serem.
Jeśli wolisz bardziej tradycyjne przepisy z tym warzywem, ciekawym pomysłem na szparagi jest też podanie ich z jajkiem w koszulce i sosem holenderskim.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Rozkosze Stołu