Smakosze.pl
Wątróbka

canva.com/Tatiana Volgutova

Jak przygotować miękką i delikatną wątróbkę?

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Dobrze wysmażona wątróbka jest rarytasem, który dla wielu kucharzy amatorów jest nieosiągalny. Jeśli zmagasz się z tym produktem i nie masz pojęcia jak odpowiednio go przygotować - wykorzystaj poniższe porady. Moczenie w mleku sprawi, że będzie delikatna i miękka.

Wątróbka z cebulką jest daniem, które może przyprawić o zawrót głowy u niejednego smakosza, w końcu jej charakterystyczny smak jest obłędny. Niestety sporo ludzi nie do końca wie, jak ugotować ją w najlepszy sposób.

Zmagają się oni ze zbytnim wysuszeniem wątróbki, gorzkim smakiem i zbyt dużą twardością. Przed gotowaniem wystarczy jednak wykonać kilka poniższych kroków, a jej smak będzie zawsze doskonały.

Wątróbkę wymocz w mleku

Przed obróbką termiczną, oczyść wątróbkę z wszelkich błon, a następnie dokładnie umyj ją w bieżącej wodzie. Odstaw ją w misce z wodą na 15 minut, a po tym czasie wylej zawartość naczynia do zlewu.

Po wstępnym opłukaniu pokrój wątróbkę na plastry o grubości około 1 cm. Z każdego usuń chrząstki, przerosty oraz żyłki. Wrzuć mięso z powrotem do miski, zalej je mlekiem i odstaw na przynajmniej 2 godziny.

Projekt bez tytułu - 2021-06-10T112241.998

Łatwy sposób na bajecznie puszyste kotlety mielone

CZYTAJ DALEJ

Im dłużej będzie się moczyć w mleku, tym lepiej - dlatego radzimy pozostawić ją w nim na jedną noc. Dodatkowo możesz dodać do mleka cebulę pokrojoną w plasterki. Jej obecność nada wątróbce pysznego i bardziej intensywnego smaku.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, jak wyglądała jedna z najgorszych rewolucji, przeprowadzonych przez Magdę Gessler. Ten tekst poświęcony został przepisowi na smażoną rybę w bardzo delikatnym i puszystym cieście, do której wręcz idealnie pasują domowe frytki.

Jaką wątróbkę wybrać?

W sklepach dostępne jest kilka rodzajów wątróbki, w zależności od zwierzęcia, z którego została pozyskana. Najbardziej popularna jest drobiowa - łatwa w przygotowaniu, ma delikatny smak, zawiera dużo witaminy B12, żelaza oraz kwasu foliowego.

Wątróbka wieprzowa ma znacznie intensywniejszy smak, a także wymaga większej pracy podczas gotowania. Zawiera sporo witaminy A, cynku i żelaza. Znajduje się w niej mniej cholesterolu niż w wątróbce drobiowej.

Najbardziej wykwintna wątróbka pochodzi z gęsi. Jej cena jest jednak wyjątkowo wysoka, a nieetyczne sposoby hodowli gęsi na wątróbkę sprawiają, że jej smak nie jest wart nawet najwyższej ceny.

Projekt bez tytułu - 2021-06-10T134259.440

Wątróbka z cebulką

Źródło: dulezidar, Getty Images


Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kwestiasmaku.com

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Dlaczego warto iść na grzyby o świcie?

Czytaj więcej >
zupa ogórkowa

Porady

Jak zrobić bardzo gęstą i pożywną zupę ogórkową?

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo należy gotować leśne grzyby?

Czytaj więcej >
czasznica olbrzymia

Porady

Niezwykły grzyb w polskich lasach

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?

Czytaj więcej >

Porady

Kiedy należy dodawać śmietanę do zupy?

Czytaj więcej >