Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Salmonella w uwielbianym produkcie, przysmak znika ze sklepów. Sprawdź, czy nie masz go w domu

Salmonella w uwielbianym produkcie, przysmak znika ze sklepów. Sprawdź, czy nie masz go w domu

salmonella w produkcie spożywczym
Canva / Mehrad Vosoughi z Pexels

Salmonella może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. Właśnie wykryto go w przysmaku, który uwielbia wielu smakoszy. Sprawdźcie, czy w domu nie macie chałwy sezamowej, przed którą ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

Chałwa sezamowa poważnym zagrożeniem dla zdrowia

Główny Inspektorat sanitarny zamieścił na swojej stronie internetowej ostrzeżenie publiczne, które dotyczy żywności. GIS informuje o wycofaniu dwóch partii chałwy sezamowej. Wszystko przez bakterie Salmonelli, które wykryto w partiach produktu. Dystrybutor chałwy sezamowej przekazał informacje o Salmonelli Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu.

Spożycie tego produktu wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego. Organy urzędowe prowadzą aktualnie kontrolę i informują o działaniach podjętych przez producenta skażonej chałwy sezamowej. Wycofuje on partie produktu ze sprzedaży. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Osoby, które kupiły chałwę sezamową, nie powinny jej spożywać. 

chałwa
gov.pl
Moja babcia robiła najlepszą zupę ogórkową. Zawsze pamiętała o jednym dodatku, wystarczą 2 łyżki

Jaka chałwa sezamowa zawiera bakterie Salmonelli?

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował szczegóły, które dotyczą partii chałwy sezamowej. Te zawierają bakterie Salmonelli, które mogą być groźne dla zdrowia i życia ludzi. 

Producent: Elis Ali Eski, ul. Gdyńska 32, 80-209 Tuchom

Szczegóły, które dotyczą produktu:

 • KLC. Chałwa sezamowa waniliowo-kakaowa, 100 g
 • Numer partii: 26.09/2K
 • Data minimalnej trwałości: 25.03.2025

Bakterie Salmonelli zawiera też drugi rodzaj chałwy sezamowej:

 • KLC. Chałwa sezamowa smak waniliowy, 100 g
 • Numer partii: 25.09/1K
 • Data minimalnej trwałości: 25.03.2025

Warto sprawdzić, czy takich partii tego produktu nie mamy w swoim domu. Jeśli kupiliście taką chałwę, nie jedzcie jej i wyrzućcie, bo może być bardzo szkodliwa dla zdrowia. Zatrucie Salmonellą bywa też śmiertelne, choć zdarza się rzadko. 

Jakie są objawy Salomenelli?

Salmonella jest w Polsce odpowiedzialna za największą liczbą bakteryjnych zatruć pokarmowych. Często atakuje w sezonie letnim, a źródłem bakterii są jaja, drób, wieprzowina, mleko, sery lub jedzenie, które jest zanieczyszczone odchodami zwierząt. Bakteria jest przenoszona przez zwierzęta, ale też ludzi. 

Pierwsze objawy zatrucia Salmonellą pojawiają się od 6 do 72 godzin po spożyciu skażonego pokarmu. Są to:

 • wodnista biegunka
 • nudności, wymioty
 • ból głowy
 • gorączka do 38 stopni
 • bóle brzuch
 • dreszcze

Objawy zwykle ustępują po 3 dniach. Natomiast może też dojść do ciężkiego odwodnienia, obniżenia ciśnienia i tętna. Możliwe są też zaburzenia świadomości i drgawki. Na ciężki przebieg choroby szczególnie narażone są dzieci, seniorzy i osoby z brakiem odporności. Pisaliśmy o tym, jak zrobić puszyste ciasto. Radziliśmy, jak przygotować deser z banana i ciasta francuskiego. 

chałwa
gov.pl

Źródło: gov.pl, Wikipedia