Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Smażony makaron z marchewką, imbirem i tofu
Agnieszka Woźniak
Agnieszka Woźniak 25.03.2022 22:46

Smażony makaron z marchewką, imbirem i tofu

Smażony makaron z marchewką, imbirem i tofu
pixabay.com

Marchewka - źródło beta-karotenu

Już w dzieciństwie słyszeliśmy, że warto jeść marchewkę.. Ale czy wiemy dlaczego? Marchew jest jednym z najbogatszych źródeł beta-karotenu, czyli roślinnej prowitaminy A, niezbędną między innymi do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Beta-karoten ma również silne działanie antyoksydacyjne, hamuje utlenianie cholesterolu, wzmacnia układ immunologiczny oraz pomaga zapewnić ochronę przed rozwojem zaćmy starczej – głównej przyczyny ślepoty u osób starszych. Dietetycy zachęcają, aby marchew stała się stałym elementem naszej diety, przede wszystkim jako źródło witamin. 

Marchewka - dla zdrowia i urody.

Marchew zawiera również kwas foliowy i witaminy z grupy B  wpływają korzystnie na zdrowie układu nerwowego oraz pozytywnie wpływają na trawienie. Potas pomaga regulować ciśnienie krwi. Poza zbawiennym wpływem na nasze zdrowie, jest niskokaloryczna, przez co jest idealnym pożywieniem dla osób na diecie. W 100 g marchwi znajduje się tylko 27 kcal. Marchew wpływa też korzystnie na naszą urodę. Ze względu na wysoką zawartość mikro- i makroelementów zapobiega przedwczesnemu starzenie się organizmu, a także dobrze poprawia stan paznokci, włosów oraz skóry. 

Jaką marchew wybrać?

Marchew to warzywo, po które Polacy sięgają dość często. Jest łatwo dostępna i stosunkowo niedroga, zdrowa i niskokaloryczna. Oczywiście, najlepsza będzie surowa marchew, ale jej spożywanie w postaci smażonej czy pieczonej też wyjdzie nam na dobre.Przy wyborze marchewki pamiętajmy - im głębsza pomarańczowa barwa, tym więcej jest w marchwi beta-karotenu. Oczywiście najlepsze marchewki to te z certyfikatem BIO lub kupowane bezpośrednio od lokalnych rolników.

Imbir - najlepszy na przeziębienie

Imbir to przyprawa stosowana w kuchni oraz w medycynie naturalnej (napary, olejki, syropy, preparaty). Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz łagodzi dolegliwości związane ze stanami zapalnymi dróg oddechowych. Na bazie imbiru tworzy się również środki zapobiegające chorobie lokomocyjnej. Pomaga zwalczyć również objawy przeziębienia i grypy czy bolesnego miesiączkowania – w tym celu stosuje się plastry korzenia imbiru. Imbir zmniejsza też lepkość krwi, chroniąc tym samym przed tworzeniem się zatorów i zakrzepów, wpływa korzystnie na pracę serca, poprawia koncentrację i dodaje energii oraz witalności. 

Tagi: