Smutne doniesienia o coraz wyższych cenach żywności
Ceny żywności stale rosną w ostatnim czasie. Analitycy są zgodni — dużo lepiej w tym roku niestety nie będzie. Na wyższe koszty codziennych zakupów wpływają bowiem rosnące ceny surowców i szalejąca inflacja, która w ostatnim miesiącu wyniosła aż 8,6%.
Obecny koszt żywności w Polsce nie napawa optymizmem. W trudnym czasie warto skusić się prostsze dania, których przygotowanie pozwoli wykorzystać resztki i użyć maksimum zakupionego już surowca. Zerknijcie na nasze porady dotyczące wykorzystania wody z gotowania ryżu czy patent na bulion z obierek.
Rekordowo wysoka inflacja w grudniu
Ostatni miesiąc 2021 roku Polska zakończyła z wynikiem na poziomie 8,6 proc. Jak podają eksperci, to najwyższa roczna dynamika cen od ponad dwudziestu lat. Najbardziej zaskakujące dla specjalistów było zachowanie cen żywności i napojów. Produkty te zdrożały aż o 2,1% w stosunku do listopada.
Jak zauważył główny ekonomista Banku Millenium, Grzegorz Maliszewski — ceny żywności od dawna już nie wzrastały w takim tempie:
„To najwyższy miesięczny wzrost inflacji od 2011 roku. 11-letni szczyt osiągnęła również roczna dynamika cen żywności, która w grudniu wyniosła 8,6%."– skomentował bieżącą sytuację dla businessinsider.com.pl.
Specjaliści są zdania, że w 2022 roku inflacja nie spadnie znacząco. Na ten chłodny osąd ma wpływ obserwowany wzrost cen gazu, energii elektrycznej i transportu, które producenci w dużej mierze przerzucają na konsumentów, właśnie poprzez podnoszenie cen.
Rząd planuje obniżenie podatków na żywność
Wyższe koszty nabycia produktów z tego segmentu to niezbyt optymistyczna informacja dla konsumentów, którzy obecną dynamikę zmian już odczuwają w portfelach. Z tego też powodu rząd rozważa obniżenie VAT na produkty podstawowe, czyli te obecnie objęte 5% podatkiem od towarów i usług.
Eksperci sugerują, że ruch ten może tylko chwilowo wpłynąć na zahamowanie wzrostu inflacji. Zwracają również uwagę, że obniżka niekoniecznie będzie dostrzegalna dla odbiorców końcowych.
Jakub Olipra, ekspert sektora rolno-spożywczego z banku Credit Agricole, powiedział Rzeczpospolitej, że ostateczne ceny będą zależeć od strategii sprzedawców:
„Zawsze jest [...] pokusa po stronie sprzedawców, by obniżyć ceny w mniejszym stopniu, niż to by wynikało z redukcji podatku, a różnicę zachować dla siebie. [...] czasie producenci i sprzedawcy patrzą na to, co robią inni. I do tego dostosowują swoją politykę cenową. [...] Oceniamy więc, że obniżkę VAT konsumenci odczują mniej niż jego późniejszą podwyżkę.” - zaznaczył specjalista.
Źródło zdjęcia: canva/darios44
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: businessinsider