Smakosze.pl
Jak przechowywać ogórki?

Luckykot, Getty Images Pro

Sposób na przedłużenie świeżości ogórków

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Ogórki po dłuższym czasie przechowywania zaczynają mięknąć i stają się nieprzyjemnie sflaczałe. Po upływie sezonu na świeże warzywa, liczy się każdy dzień, w którym zachowują one świeżość - w końcu ciężko znaleźć wtedy dobre produkty uprawia

Ogórki już niedługo powinny znaleźć się w diecie każdego z nas - w czasie letnich upałów, warzywo złożone w 97 procentach z wody, jest prawdziwym zbawieniem. Dodatkowym atutem jest obecność minerałów, które ułatwiają nawodnienie i uzupełniają elektrolity. 

Niestety, każdy sezon na warzywa kiedyś się kończy. Wtedy można posiłkować się kiszonkami lub produktami zakonserwowanymi w occie, jednak wiele osób preferuje świeże ogórki. W takim wypadku często jedynym wyjściem jest kupowanie ogórków szklarniowych. 

Jak wydłużyć świeżość ogórków?

Niestety, z uwagi na bardzo dużą zawartość wody, struktura ogórka szybko ulega degradacji i staje się miękka. Oczywiście taki produkt można bezpiecznie zjeść póki nie pojawia się na nim pleśń, lecz konsumpcja nie jest przyjemna. Dlatego warto znać prosty sposób, aby zachować je w świeżości na długo. 

Będziesz potrzebować jedynie dwóch przedmiotów - ręcznika kuchennego z papieru oraz folii spożywczej bądź aluminiowej. Przed schowaniem warzyw, nie myj ich w wodzie - może ona przyspieszyć psucie, poprzez dostarczenie dużej ilości wilgoci patogenom.

Ogórek na początku zawiń szczelnie w ręcznik kuchenny tak, aby żaden fragment warzywa nie był wystawiony na widok. Następnie owiń dużą ilością folii. Teraz wystarczy jedynie włożyć tak przygotowane warzywo do lodówki lub inne bardzo chłodne i ciemne miejsce. 

Na naszym portalu znajduje się wiele innych wiadomości, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy efekty picia cytrynowego napoju zaraz po przebudzeniu. W tym tekście wskazujemy która sieć sklepów jest najtańsza w Polsce. 

Źródło: Balefire9, Getty Images Pro

Wartości odżywcze ogórków

Przede wszystkim są doskonałym źródłem wody. Przygotowywane na ich bazie koktajle doskonale gaszą pragnienie i nawadniają, dlatego zaleca się picie wody ogórkowej szczególnie sportowcom, którzy w krótkim czasie tracą na skutek wysiłku duże ilości płynów.

Dodatkowym atutem jest bez wątpienia niska kaloryczność - w 100 gramach znajduje się jedynie 12 kcal. Jeśli jesteś więc na diecie, bądź nie chcesz spożywać żadnych ciężkich, wysokoenergetycznych produktów, sięgnij po ogórka. Błonnik dodatkowo wspomoże trawienie i zapewni uczucie sytości na długie godziny. 

Te podłużne warzywa pełne są także kukurbitacyny, czyli silnego przeciwutleniacza niwelującego działanie wolnych rodników. Zapobiegają tym samym starzeniu się skóry i zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

omlet

Porady

Jak zrobić wyrośnięty i puszysty omlet bez mąki?

Czytaj więcej >
nalewanie kawy

Porady

Jaki napój pić rano zamiast kawy?

Czytaj więcej >
suszone grzyby

Porady

Najgorszy błąd podczas suszenia grzybów

Czytaj więcej >
herbata

Porady

Dlaczego warto dodać do herbaty pieprz?

Czytaj więcej >
szarlotka

Porady

Jakie jabłka wybrać do szarlotki?

Czytaj więcej >
Jakie mięso na rosół?

Porady

Na jakim mięsie gotować rosół?

Czytaj więcej >