Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Sprawdziłam ile zapłacimy za sałatkę jarzynową na święta. Ceny warzyw nie zostawiają złudzeń, będzie drogo
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 03.12.2023 16:27

Sprawdziłam ile zapłacimy za sałatkę jarzynową na święta. Ceny warzyw nie zostawiają złudzeń, będzie drogo

cena sałatki jarzynowej
Źródło własne ; Canva / Industrial Phtograph

Nie wyobrażasz sobie świąt bez sałatki jarzynowej? Jej przygotowanie wiąże się z niemałymi kosztami. Dopiero co martwiliśmy się o ceny warzyw na Wielkanoc, a tu przyszły kolejne podwyżki. Podpowiadam, ile obecnie trzeba przeznaczyć na sałatkę jarzynową.

Bez sałatki jarzynowej nie ma świąt

Sałatka jarzynowa to kultowa pozycja w każdym polskim domu. Do jej przygotowania używa się warzyw, jaj oraz oczywiście majonezu. Choć teoretycznie składniki nie są bardzo drogie, zebrane w całość dają pokaźną sumę. 

Przepisów na sałatkę jarzynową jest cała masa. Poszczególne składniki mogą się różnić w zależności od osoby, która ten smakołyk przyrządza. Baza jest jednak na tyle zbliżona, że możemy wyliczyć koszt przygotowania 1 kg sałatki jarzynowej. Ile zapłacisz za postawienie jej na stole? Podpowiadam w dalszej części artykułu.

sałatka jarzynowa.jpg
Canva / Yulija Furman
Piernikowy sernik to najlepsze ciasto na święta. Wreszcie pogodzi całą rodzinę

Czego potrzeba na sałatkę jarzynową?

Na potrzeby moich wyliczeń postanowiłam przygotować 1 kg sałatki. Zaczęłam od warzyw korzeniowych. Potrzebowałam ok. 4 dużych marchewek i 2 mniejsze korzenie pietruszki. Do tego seler i 1 cebula.

Marchewki oszacowałam na 450-500 g. Pietruszki na ok. 200 g. Korzeń selera to 80 g, a cebula 50 g. Już te liczby dały mi możliwość wstępnego policzenia sałatki.

Marchewka z tego zestawienia wychodzi najtaniej. Kosztuje ok. 3-4 zł/kg, zależnie od miejsca kupna. Pietruszka w cenie 9-10 złotych poważnie mnie zaskoczyła. Podobnie seler, który w hipermarkecie kosztuje nawet 2 razy mniej, niż w budce z warzywami (4,50 zł-10 zł/kg).

ceny marchewki.jpg
Źródło własne

Ogórki kiszone sprzedawane są w cenie ok. 14 zł/kg. Na sałatkę potrzebujemy ich 200 g. Do tego jabłko i wizytę na dziale owocowo-warzywnym mamy załatwioną. Ile będzie nas ona kosztowała?

ceny warzyw.jpg
Źródło własne

Za same warzywa korzeniowe zapłacimy ok. 5 złotych. Za ogórki ok. 3 złotych i do 1 złotego za jabłko. Daje to sumę niemal 10 złotych, a spore zakupy jeszcze przed nami. Ile należy jeszcze dołożyć, dowiecie się z poniższego tekstu.

ceny jabłek.jpg
Źródło własne

Tyle trzeba zapłacić za sałatkę jarzynową

Z działu z warzywami przenosimy się w inne rejony sklepu. Tym razem do nabycia mamy produkty takie, jak groszek, jajka czy majonez. Za puszkę groszku zapłacimy od 3 do nawet 6 złotych, zależnie od miejsca oraz wybranego producenta. Na potrzeby wyliczeń można przyjąć średni koszt 4 złotych.

ceny groszku.jpg
Źródło własne

Jajka od pewnego czasu są dosyć drogie. 10 sztuk może kosztować nawet 15 złotych. W moim przepisie na sałatkę użyjemy ich w liczbie 4. Łatwo wyliczyć, że kosztować nas to będzie ok. 6 złotych.

Majonez renomowanego producenta kosztuje w dużym opakowaniu ok. 30 zł/l. Do mojego przepisu potrzebuję jakieś 100 ml, czyli 4 solidne łyżki. Za sos zapłacę zatem okrągłe 3 złote. 

majonez na półkach.jpg
Źródło własne

Dodatkowe składniki na sałatkę jarzynową dały sumę 13 złotych. Jak pamiętamy, za warzywa zapłaciliśmy już 10 złotych. Tę sumę dają nam składniki na 1 kg, a dobrze wiemy, że podczas świat schodzi jej znacznie więcej. 1 średniej wielkości porcja to aż 250 g.

W moim domu sałatka jarzynowa podawana jest na stół przynajmniej przez 2 dni. Wszyscy ją uwielbiamy, więc zjadamy jej naprawdę sporo. Przy 7 osobach dorosłych i 5 dzieci łatwo stracić rachubę. Myślę jednak, że z łatwością koszt zrobienia sałatki na całe święta dobija do kwoty trzycyfrowej.

Nie wyobrażam sobie świąt bez sałatki jarzynowej. Dopiero teraz zdaję sobie jednak sprawę, ile kosztuje jej przygotowanie. Z pewnością warto zorientować się w cenach, bo te jak widać mają sporą rozpiętość. Przy dobrze przemyślanych zakupach możemy nieco zaoszczędzić. Nie zgadniesz, ile kosztuje sałatka jarzynowa od Magdy Gessler. Ten błąd podczas przygotowywania sałatki jest niewybaczalny.

gotowa sałatka jarzynowa.jpg
Canva / srdjan111