Smakosze.pl
smażenie

canva/victorcoscaron

Sprytny patent na pryskający tłuszcz na patelni

7 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 25 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Tłuszcz pryskający w czasie smażenia, nie jest niczym przyjemnym. Może nas poparzyć i poplamić nasze ubranie, a także pobrudzić wszystko dookoła. Na szczęście znamy sprytny patent na pryskający tłuszcz na patelni. Gdy go zastosujecie raz, z pewnością zapamiętacie na zawsze.

Smażymy często, bo to szybka metoda przyrządzania potraw. Jednak nieraz w czasie smażenia kotletów czy placków tłuszcz pryska dookoła. A już największy rozmach ma przy smażeniu wątróbki czy ryby. Wtedy na kuchni potrafi pojawić się prawdziwa, tłuszczowa kanonada.

gołąbki

Pyszne, lekkie wigilijne gołąbki z pieczarkami i ryżem

CZYTAJ DALEJ

Winowajcą tej sytuacji jest woda. To jej kropelki, w zderzeniu z rozgrzanym tłuszczem wystrzeliwują, pociągając za sobą również tłuszcz. Dlatego, żeby zapobiec pryskaniu tłuszczu, trzeba pamiętać o dokładnym osuszeniu patelni, a także smażonego produktu.

Sprytny patent na pryskający tłuszcz

Czasem mimo naszych starań, tłuszcz z patelni i tak rozbryzguje. W tej sytuacji waszym sprzymierzeńcem będzie sól. Wsypcie jej łyżeczkę na patelnię, potem wlejcie olej i całość rozgrzejcie. Sól potrafi pochłaniać wodę, dlatego wychwyci ją z patelni czy też smażonego jedzenia, zapobiegając pryskaniu.

Na podobnej zasadzie jak sól, działa też ocet. By więc uchronić się przed tłuszczowymi fajerwerkami, zwilżcie kawałek ręcznika papierowego octem, a potem przetrzyjcie nim powierzchnię patelni. Potem smażcie jak zwykle. Ocet dobrze osuszy patelnię i zapobiegnie pryskaniu tłuszczu.

Inne sposoby na pryskający tłuszcz

Przede wszystkim przed przystąpieniem do smażenia usuń z powierzchni patelni i produktów wodę. Kotlety czy filety rybne osusz dokładnie papierowym ręcznikiem. Pamiętaj, że mięso czy ryba powinny być wcześniej dokładnie rozmrożone. Inaczej nie ustrzeżesz się przed pryskaniem tłuszczu.

Gadżetem pomocnym przy smażeniu może też okazać się siateczkowa pokrywka-osłonka. Przykryj nią patelnię, a tłuszcz nie będzie z niej pryskał. Jednocześnie smażone kotlety czy placki nie stracą chrupkości, bo swobodnie dopływa do nich powietrze. Nie duszą się więc jak pod zwykłą pokrywką, lecz smażą.

Na naszej stronie znajdziecie też inne, kuchenne porady. Sprawdźcie, jak szybko rozmrozić mięso, a także jak smażyć kotlety, by nie odchodziła od nich panierka.

sól

sól


Źródło zdjęcia: canva/servet yigit

NAJGORSZE polskie potrawy, obcokrajowcy nie chcą ich tknąć. Nr 4 podzieli wszystkich Polaków

Slajd 1 z 6

ZIMNE NÓŻKI W GALARECIE

Mięso z nóg wieprzowych zatopione w galarecie to nasz przysmak - najlepiej smakuje oczywiście podany z zimnym trunkiem. Jednak obcokrajowcy nie mają do nich sentymentu, konsystencja i pomysł na danie skutecznie ich odstrasza.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: haps

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >
miód

Porady

Po czym rozpoznać dobry miód?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie jest najlepsze mięso do gulaszu?

Czytaj więcej >
mięso w mleku

Porady

Dlaczego warto moczyć karkówkę w mleku?

Czytaj więcej >
smażenie pączków

Porady

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego warto dodać do rosołu szklankę zimnej wody?

Czytaj więcej >