Smakosze.pl

canva/Alex Donin foodphotographer

Co zrobić, żeby sernik nie opadał i nie pękał?

25 Marca 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Idealnie puszysty i dobrze wyrośnięty sernik, który nie pęka? Przestrzegając kilku reguł, uda wam się taki upiec. Sekret tkwi w odpowiednio przygotowanych składnikach i starannym wykonaniu. Zdradzamy triki, dzięki którym wasz wypiek zachwyci wszystkich gości.

Sernik jest wysoko na liście ulubionych deserów wielu smakoszy. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na jego tradycyjną wersję , czy też dodajemy owoców istotne jest, by ciasto nie opadło i nie popękało na wierzchu. Wiemy jak to osiągnąć.

Co zrobić, aby sernik nie opadał po upieczeniu?

Pierwszym ważnym krokiem w pieczeniu sernika jest doprowadzenie składników, których będziemy używać, do temperatury pokojowej. Dzięki temu ciasto będzie miało szansę odpowiednio wyrosnąć. Będziemy też mieli gwarancję, że dobrze się połączą.

Pamiętać trzeba też, że na napowietrzenie masy serowej duży wpływ ma czas ubijania jaj. Im dłużej będziemy to robić, tym więcej powietrza nabierze. Zrobiony z niej sernik co prawda spektakularnie urośnie, ale również efektownie opadnie po upieczeniu.

Mieszajmy więc produkty sprawnie — tylko do ich połączenia się — a zwiększymy prawdopodobieństwo, że sernik nie oklapnie. Jeżeli chcemy, by powietrza nie było w masie za wiele, możemy też uderzyć lekko blachą o stół przed włożeniem sernika do pieca.

Sernik nie lubi zmian temperatury

Gwarancją opadniętego i pękniętego wypieku jest zbyt szybkie wyjęcie go z piekarnika. Żadne ciasto nie powinno być w ten sposób traktowane. Zawsze należy stopniowo uchylać drzwiczki piekarnika. To pomoże powoli chłodzić wypieki.

Gwałtowna zmiana warunków otoczenia nastąpi też wtedy, gdy będziemy zbyt często sprawdzać, jak ciasto się piecze i otwierać piekarnik. Podczas pieczenia sernika zrezygnujmy z tego zabiegu. Nie skraca on czasu przygotowania, a przy tym naraża deser na pękanie i opadanie. Unikajmy tego.

Sernik na talerzu
Chcesz, żeby sernik się udał? Nie otwieraj piekarnika w trakcie pieczenia!

Źródło zdjęcia: canva/Violeta Carlos

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: winiary

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Dodała do wody i wstawiła do mikrofalówki. Po chwili sprzęt lśnił czystością
Czytaj więcej >

Porady

Jaką bułkę dodajesz do kotletów mielonych? Ta sprawdza się najlepiej
Czytaj więcej >

Porady

Czy płatki owsiane trzeba gotować? 1 składnik sprawia, że nie są tak zdrowe, jak sądzisz
Czytaj więcej >

Porady

Ogórki małosolne nie chcą kisnąć. Znamy najczęstszą przyczynę
Czytaj więcej >

Porady

Uczestniczka „Ślubu od pierwszego wejrzenia" schudła 17 kg. Obyło się bez drastycznej diety
Czytaj więcej >

Porady

Lepiej kupować kurczaka w całości czy w kawałkach? Bosacka rozwiała wątpliwości
Czytaj więcej >
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]