Co zrobić, żeby sernik nie opadał i nie pękał?
Idealnie puszysty i dobrze wyrośnięty sernik, który nie pęka? Przestrzegając kilku reguł, uda wam się taki upiec. Sekret tkwi w odpowiednio przygotowanych składnikach i starannym wykonaniu. Zdradzamy triki, dzięki którym wasz wypiek zachwyci wszystkich gości.
Sernik jest wysoko na liście ulubionych deserów wielu smakoszy. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na jego tradycyjną wersję, czy też dodajemy owoców — istotne jest, by ciasto nie opadło i nie popękało na wierzchu. Wiemy jak to osiągnąć.
Co zrobić, aby sernik nie opadał po upieczeniu?
Pierwszym ważnym krokiem w pieczeniu sernika jest doprowadzenie składników, których będziemy używać, do temperatury pokojowej. Dzięki temu ciasto będzie miało szansę odpowiednio wyrosnąć. Będziemy też mieli gwarancję, że dobrze się połączą.
Pamiętać trzeba też, że na napowietrzenie masy serowej duży wpływ ma czas ubijania jaj. Im dłużej będziemy to robić, tym więcej powietrza nabierze. Zrobiony z niej sernik co prawda spektakularnie urośnie, ale również efektownie opadnie po upieczeniu.
Mieszajmy więc produkty sprawnie — tylko do ich połączenia się — a zwiększymy prawdopodobieństwo, że sernik nie oklapnie. Jeżeli chcemy, by powietrza nie było w masie za wiele, możemy też uderzyć lekko blachą o stół przed włożeniem sernika do pieca.
Sernik nie lubi zmian temperatury
Gwarancją opadniętego i pękniętego wypieku jest zbyt szybkie wyjęcie go z piekarnika. Żadne ciasto nie powinno być w ten sposób traktowane. Zawsze należy stopniowo uchylać drzwiczki piekarnika. To pomoże powoli chłodzić wypieki.
Gwałtowna zmiana warunków otoczenia nastąpi też wtedy, gdy będziemy zbyt często sprawdzać, jak ciasto się piecze i otwierać piekarnik. Podczas pieczenia sernika zrezygnujmy z tego zabiegu. Nie skraca on czasu przygotowania, a przy tym naraża deser na pękanie i opadanie. Unikajmy tego.
Źródło zdjęcia: canva/Violeta Carlos
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: winiary