Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Przepis z 1917 roku na gołąbki bez ryżu

Przepis z 1917 roku na gołąbki bez ryżu

Gołąbki bez ryżu i sosu pomidorowego
canva/arfo

W sosie pomidorowym i z ryżem? Gołąbki nie zawsze były tak przyrządzane. Ponad 100-letni przepis na tę potrawę nie tylko pomija ziarnisty dodatek, ale też zawiera charakterystyczną dla kotletów mielonych kombinację jajka i namoczonej w mleku bułki. Nie dodajemy w nim też przecieru pomidorowego, dzięki czemu smak kapusty i mięsa wybrzmiewa w pełni. Dajcie się skusić wiekowej metodzie, a być może nie wrócicie już do znanego sposobu podawania tej potrawy.

W wielu domach sos pomidorowy w gołąbkach zawsze występuje — niezależnie od tego, czy potrawa jest pieczona, czy też nie. A gdyby tak z niego zrezygnować i kapuściane rolady poddusić na patelni? Masa mięsna z dodatkiem bułki będzie zwarta, a dzięki prostym trikom zawijasy nie rozpadną się. Spróbujcie i odkryjcie prawdziwie tradycyjne gołąbki.

Przepis na gołąbki wołowo-wieprzowe bez ryżu

Składniki:

  • 500 g mięsa mielonego wołowo-wieprzowego

  • 1 główka białej kapusty

  • 2 średnie cebule

  • 1 jajo

  • 1 czerstwa bułka

  • 1 filiżanka mleka

  • olej rzepakowy do smażenia

Jak przygotować gołąbki rodem z 1917 roku?

Kapustę sparzamy w dużym garnku, zalewając całą główkę wrzątkiem. Cebulę obieramy i siekamy. Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy na nim cebule, aż się zeszkli. Bułkę zalewamy mlekiem i odstawiamy na kilka minut.

Mięso mielone łączymy z jajkiem, przestudzoną cebulą i odciśniętą bułką. Masę doprawiamy solą i pieprzem. Kapustę wyjmujemy z wrzątku, wycinamy głąb i delikatnie zdejmujemy kolejne liście.

Na każdy liść nakładamy porcję mięsnego farszu i dokładnie zawijamy. Rolady możemy dodatkowo obwiązać sznurkiem lub użyć wykałaczek, by zabezpieczyć przed rozpadnięciem się podczas dalszego gotowania.

Na głębokiej patelni lub w garnku z grubym dnem rozgrzewamy większą porcję oleju i smażymy gołąbki do lekkiego zrumienienia. Następnie zalewamy je wodą do połowy wysokości i dusimy na niewielkim ogniu bez przykrycia, do momentu, aż kapusta stanie się miękka. Smacznego

canva/Bartosz Luczak
canva/Bartosz Luczak

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: pularda