Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak zrobić panierkę do schabowych, która się nie odkleja?
Adam Moskal
Adam Moskal 25.03.2022 23:49

Jak zrobić panierkę do schabowych, która się nie odkleja?

Kotlet schabowy
canva/jdwfoto, Getty Images

Kotlety schabowe swoją chrupkość zawdzięczają głównie panierce, która podczas smażenia ładnie się przysmaża. Bywa czasem tak, że panierka w czasie gotowania zaczyna odklejać się od mięsa, co nie jest ani estetyczne, ani przyjemne w jedzeniu. Aby tego uniknąć, należy obtoczyć mięso w panierce zaraz przed smażeniem. W innym wypadku panierka nasiąknie jajkiem i odpadnie.

Kotlety schabowe są teoretycznie przez wszystkich tak dobrze znane, że nikt nie potrzebuje żadnych porad ani trików - w praktyce jest jednak całkowicie odwrotnie. Wielokrotnie można znaleźć pytania, w których ludzie proszą o pomoc z odpadającą panierką, czy kotletami przesiąkniętymi tłuszczem.

Nasze babcie znały wiele metod, które ułatwiały podanie idealnych schabowych do stołu za każdym razem. Bez ich znajomości łatwo zaliczyć wpadkę, która, choć z pewnością nie zmarnuje pysznego mięsa, może negatywnie wpłynąć na całe doświadczenie. Niżej pokazujemy co robić, aby s smażeniu schabowych osiągnąć sukces.

Jak panierować schabowe?

Przede wszystkim zacznij od wyjęcia mięsa oraz jajek z lodówki na około 30 minut przed gotowaniem. Niska temperatura nie tylko wydłuży czas potrzebny do usmażenia, może także wpłynąć na równomierność smażenia. Finalnie istnieje szansa, że zimny kotlet nie będzie do końca ugotowany.

Sekretem odpadającej panierki jest zbyt wczesne obtoczenie mięsa w składnikach. Po kilkunastu minutach leżenia surowych kotletów w panierce ta wchłania wilgoć z jajek i mięsa. Następnie mokra panierka nie przylepia się do powierzchni schabu i odkleja się na patelni. Wystarczy panierować mięso bezpośrednio przed smażeniem, aby tego uniknąć.

Mąka ułatwi zrobienie dobrej panierki

W niektórych przepisach na kotlety schabowe można znaleźć mąkę pszenną. Wykorzystywana jest jako swojego rodzaju spoiwo, pomiędzy bułką tartą a surowym mięsem. Mąka zwyczajnie ułatwia przyczepianie się panierki.

Nie ma podstaw do obaw, że mąka w jakikolwiek sposób zmieni smak czy właściwości kotletów. Jej ilość jest na tyle niewielka, że nikt nie będzie w stanie jej wyczuć, a korzyści z jej użycia są zbyt duże, aby z niej zrezygnować.

Temperatura i rodzaj oleju

W przypadku oleju najważniejsza jest temperatura. Nie może być za niska, ponieważ panierka nasiąknie tłuszczem, a mięso wysuszy się od zbyt długiego smażenia. Dlatego duży ogień i krótkie smażenie są wskazane podczas gotowania schabowych - wtedy będą chrupiące, soczyste i nie przesiąkną nieapetycznym tłuszczem.

Najczęściej wybiera się neutralny w smaku olej roślinny, jak rzepakowy, który wytrzymuje wysoką temperaturę. Dobrym zamiennikiem, nadającym schabowym dużo smaku, jest smalec. Nie każdy lubi jednak jego charakterystyczny posmak, stąd bezpieczniej jest zostać przy oleju rzepakowym.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować kultowe podwójne schabowe z przepisu Magdy Gessler. Ten tekst wyjawia recepturę Jakuba Kuronia na idealne kotlety schabowe.

Smażony w głębokim oleju kotlet schabowy

Źródło zdjęcia: canva/KPS, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: stylzycia.radiozet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram