Strzelczyk wziął jabłka i zrobił najlepszy jabłecznik. To ciasto zasługuje na medal
Tomasz Strzelczyk pokazał swój sposób na szarlotkę, czy też jabłecznik. Jak by go jednak nie nazwać, jest to świetne ciasto, które kucharz dekoruje chrupką polewą z orzechów. Tak przygotowane będzie pełne w smaku i nieprzytomnie aromatyczne.
Jabłecznik vel szarlotka
Jak się wydaje, nasz dzisiejszy język powoli gubi rozróżnienie między jabłecznikiem i szarlotką . Gdyby spytać o nie purystów językowych, powiedzieliby pewnie, że Strzelczyk zaprezentował szarlotkę . W końcu to ciasto na kruchym spodzie i przykryte kruszonką.
Sam jednak nazywa je jabłecznikiem, niech więc będzie jabłecznik . I tak to, co się liczy, to nie tylko doskonałe przygotowanie farszu z jabłek, lecz także polewa . A ta jest mistrzostwem świata – składa się z orzechów w karmelu i genialnie uzupełnia jesienną kompozycję smaków deseru .
Jabłecznik Strzelczyka
Przygotowując kruche ciasto niezwykle ważne jest, by pamiętać, że wszystkie składniki mają być zimne. A także by zarezerwować odpowiednią ilość czasu, by ciasto przed przygotowaniem odpoczęło w lodówce. Poza tymi zastrzeżeniami ten przepis jest naprawdę niezwykle prosty.
Składniki
- 2 kg jabłek (Strzelczyk poleca szarą renetę)
- 550 g mąki
- 450 g masła
- 6 żółtek jaj
- 1 łyżka kwaśnej śmietany
- 60 g cukru pudru
- 12 g proszku do pieczenia
- 250 g orzechów pekan
- 100 ml śmietanki
- 100 g zmielonych migdałów
- 120 g cukru trzcinowego
- 1 małe opakowanie cukru waniliowego
- 1 łyżka cynamonu
Ciasto z jabłkami
Do miski przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia, cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Na tarce ścieramy do niej 320 g zimnego masła. Dodajemy żółtka, drobno zmielone migdały. Szybko wyrabiamy wszystko na jednolitą masę.
Kiedy składniki się połączą, dzielimy ciasto na połowy , zawijamy folią aluminiową i odkładamy do lodówki. Jabłka obieramy, wykrawamy gniazda nasienne i dzielimy na mniejsze kawałki. W szerokim rondlu rozgrzewamy łyżkę masła. Na gorące wrzucamy jabłka , zasypujemy łyżką cynamonu i dusimy, aż rozpadną się na miękką masę. Następnie odstawiamy ją do lekkiego przestudzenia.
Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni w trybie góra-dół. Połowę ciasta ścieramy na tarce i wykładamy nim formę o wymiarach ok. 25x35 cm. Lekko uciskamy i wypiekamy przez 20 minut.
Na spód wykładamy masę jabłkową. Na nią ścieramy drugą połowę ciasta, tym razem już bez dociskania. Zapiekamy przez ok. 40-45 minut .
Do garnka wrzucamy brązowy cukier i zalewamy śmietanką. Podgrzewamy miksturę, aż cukier zacznie się rozpuszczać. Dodajemy posiekane orzechy pekan.
Kiedy karmel rozpuści się w całości, a orzechy będą dobrze połączone z masą, wylewamy je na ciasto. Wkładamy na kilka minut do piekarnika, który przełączamy w tryb grillowania . Ciasto odstawiamy do przestudzenia.
Wypróbuj też przepisy na dojrzewający piernik i pieczoną wątróbkę .