Ta napoleonka jest hitem w moim domu. Co roku robię ją na karnawałowe przyjęcia
Napoleonka to bardzo eleganckie i pyszne ciasto. Z tym przepisem jest ono niezwykle proste w przygotowaniu. Choć zestalenie go wymaga kilku godzin, samo pieczenie nie jest bardzo czasochłonne i przepis świetnie sprawdzi się przy większych imprezach.
Łatwa napoleonka
Zwana też kremówka, napoleonka to popularne głównie w Polsce ciastko z na bazie ciasta francuskiego. Swoją nazwę zawdzięcza oczywiście Napoleonowi Bonaparte, ale prawdopodobnie przez śmieszną pomyłkę. Pierwowzorem napoleonki jest bowiem ciastko o nazwie mille-feuille. Uważa się, że pochodzi ono z Neapolu i w wielu językach te dwa słowa – neapolitański i napoleoński – łatwo się ze sobą mieszają.
Oczywiście tym, co francuskie w tym ciastku, jest jego baza. Gotowy rulon ciasta francuskiego bardzo łatwo dziś kupić. To upraszcza pracę przy tym przepisie.
Kremowa kremówka
Żeby dodatkowo przyspieszyć przygotowanie ciastka, można użyć tu budyniu z torebki . Sam przepis zawiera jednak czynniki pierwsze tego składnika. Smak kremowi nadaje laska wanilii . Nie zawsze łatwo ją kupić, więc jeśli nie mamy jej pod ręką, użyjmy cukru waniliowego lub ekstraktu. Tak robi Mąż przy garach, z którego kanału zaczerpnęliśmy ilustracje do tego tekstu.
Składniki
- ¾ l mleka
- ½ szklanki cukru
- 3 żółtka jajek
- ¼ szklanki mąki pszennej
- ¼ szklanki mąki ziemniaczanej
- Miąższ i pestki z dużej laski wanilii
- 150 g masła
- Arkusz ciasta francuskiego
- Cukier puder do posypania ciasta
Przygotowanie napoleonki
Arkusz ciasta dzielimy na dwie części w taki sposób, by jedna pasowała dobrze do dna wybranej przez nas formy. Pozostałą część dzielimy na mniejsze kwadraty, które będą stanowić wierzch ciastek. Ciasto nakłuwamy widelcem i wkładamy do lodówki na czas przygotowywania masy.
Połowę mleka podgrzewamy z cukrem i zagotowujemy na wolnym ogniu. Pozostałą część mleka mieszamy z oboma rodzajami mąki, żółtkami i wanilią. Mieszamy rózgą na jednolitą masę i przelewamy do lekko gotującego się mleka. Gotujemy przez kilka minut, aż budyń będzie gęsty . Masę budyniową wylewamy na szerokie naczynie, przykrywamy folią tak, by nie uwięzić pod nią powietrza i odstawiamy do wystudzenia.
Ciasto francuskie wypiekamy w temperaturze 220 stopni przez ok. 15 minut . Studzimy i przekładamy podstawę do wybranej przez nas foremki o bokach wyłożonych folią rantową lub papierem do pieczenia.
Masło w temperaturze pokojowej przekładamy do miski i miksujemy, aż będzie kremowe i puszyste . Stopniowo dodajemy do niego po łyżce budyniu, ciągle mieszając mikserem. Ciasto wykładamy na spód francuski umieszczony w foremce. Wyrównujemy dokładnie i układamy na wierzchu obok siebie wykrojone z ciasta francuskiego kwadraty. Odstawiamy do lodówki na kilka godzin, najlepiej na noc, a po wyjęciu usuwamy z formy i posypujemy cukrem pudrem .
Polecamy też przepisy na pączki w 15 minut i na równie szybkie faworki .