Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Tak ogórki małosolne robiła moja babcia. Z tym przepisem wychodzą pyszne i chrupiące
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 22.05.2024 19:04

Tak ogórki małosolne robiła moja babcia. Z tym przepisem wychodzą pyszne i chrupiące

ogórki małosolne
Fot. Canva/Yulya-B

Ogórki małosolne czarują świeżym i lekko kwaskowym, a nawet nieco słodkim smakiem. Zawsze wychodzą mi pyszne i chrupiące. Sekretem ogórków małosolnych jest przepis babci. Poznajcie go, bo warto. 

Ogórki małosolne najlepsze z przepisu babci

Ogórki małosolne to takie ogórki kiszone, ale można powiedzieć, że tylko połowicznie. Nadal świeże i lekko słodkie, ale już trochę ukiszone i słone. Pyszne ogórki pachną czosnkiem, koprem i chrzanem. Od lat robię je wyłącznie z przepisu babci. 

Seniorka znała się znakomicie na kuchni, a ogórki małosolne z tego przepisu wychodzą chrupiące, jak żadne inne. Kiszą się szybko i jeszcze szybciej znikają ze słoika. Są pyszne jako dodatek do obiadu, surówek i same. Chrupię je z przyjemnością. Poniżej znajdziesz przepis na ogórki małosolne od babci. 

ogórki małosolne
Fot. Canva/idaro
Kupił najlepszą pizzę w Polsce według Gessler, padły mocne słowa. „Będę z wami szczery”

Jak zrobić ogórki małosolne z przepisu babci?

Składniki:

  • 1 kg niedużych ogórków
  • 1 litr gorącej wody
  • 1 łyżka soli kamiennej niejodowanej
  • 4 ząbki czosnku
  • 3 łodygi kopru z baldachimami
  • 3 liście chrzanu

Przygotowanie ogórków małosolnych zacznij od zalania ogórków na około 2 godziny. Dzięki temu będą chrupiące. Do garnka wlej litr wody i zagotuj. Musi tylko zawrzeć. Zdejmij z ognia, wsyp sól i mieszaj do rozpuszczenia. 

W wyparzonych słoikach ułóż łodygę kopru, 2 ząbki czosnku i liść chrzanu. Teraz włóż na to ogórki, z których z jednej strony odetnij końce. Ten zabieg sprawi, że szybciej się ukiszą. Teraz na ogórki połóż znów warstwę kopru, chrzanu i czosnku.

Ogórki małosolne pyszne i chrupiące

Ogórki zalej wodą z solą. Odstaw na 2-3 dni w ciepłe, słoneczne miejsce. Dociśnij ogórki słoiczkiem wypełnionym wodą, by nie wypływały. Już po 2 dniach ogórki małosolne będą dobre do jedzenia. Każdy, kto ich spróbuje, zwraca uwagę na to, że są bardzo chrupiące.

Wychodzą pysznie, a przepis babci jest tajemnicą ich wyjątkowego smaku. Dlatego zrób ogórki małosolne tak, jak ja. Gwarantuję, że szybko znikną ze słoików. Pisaliśmy o tym, jak zrobić apetyczne babeczki truskawkowe. Podpowiadaliśmy też, co zrobić, by truskawki nie pleśniały. 

ogórki małosolne
Fot. Canva/Sergey Terentyev

Źródło: smaker.pl