Takie paluchy z ciasta francuskiego i boczku zrobię na ostatki. Są idealne na imprezy
Powiedzieć o tym przepisie, że jest błyskawiczny, to nic nie powiedzieć. Przygotowanie przekąsek na imprezę z recepturami takimi jak ta na paluchy z szynką i serem z ciasta francuskiego to czysta przyjemność.
Paluchy z ciasta francuskiego
Jest wiele łatwych przepisów na świecie, ale ten zaskakuje mnie za każdym razem. Dziś, kiedy ciasto francuskie można kupić gotowe w estetycznym ruloniku, wszystkie składniki na tę przekąskę czekają w lokalnym spożywczaku.
Przygotowanie zaś jest, chciałoby się powiedzieć, jeszcze prostsze. Wystarczy dwa razy złożyć, dwa razy ułożyć, raz pokroić i wstawić do piekarnika. A tak przy okazji: jest to dodatkowo niedroga przekąska , która – jak przystało na ciasto francuskie – wygląda niezwykle efektownie.
Pieczemy imprezowe paluchy
Jedyną zagwozdką w wypadku tej przekąski może być to, jakich przypraw użyć do startego sera. Proponujemy tu wersję nieco włoską , ale kanał kulinarny Freefood, z którego zaczerpnęliśmy ilustracje do tego tekstu, sugeruje użycie papryki w proszku, co może być ciekawą wariacją.
Składniki
- Arkusz ciasta francuskiego
- 150 g żółtego sera
- 1 opakowanie (6-8 plastrów) wędzonego boczku
- 1 jajko
- Sól, pieprz
- Przyprawy, np. zioła prowansalskie, czosnek suszony, mieszanka z suszonymi pomidorami
Pieczone paluchy z boczkiem i serem
Ciasto francuskie rozkładamy i połowę posypujemy równomiernie startym żółtym serem. Przyprawiamy solą i pieprzem oraz suszonym czosnkiem i mieszanką z suszonymi pomidorami lub ziołami prowansalskimi.
Arkusz składamy, by ser znalazł się pod kolejną warstwą ciasta. Na wierzchu układamy równolegle plastry wędzonego boczku .
Potrawę przekrawamy wzdłuż przerw między plastrami boczku. Tak powstają cienkie paski z dwóch warstw ciasta, sera i plastra boczku . Każdy taki pasek unosimy łapiąc za końce i przekręcamy 2-3 razy, tworząc formę podobną do makaronu świderka. Paluchy układamy na blasze wyściełanej papierem do pieczenia.
Blachę wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni i pieczemy, aż paluchy będą apetycznie rumiane.
Wypróbuj też przepis na faworki z 1931 roku i porównaj go z faworkami siostry Anieli .