Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Ten napój ma niezwykłe właściwości zdrowotne. Trwa sezon na jego główny składnik
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 15.05.2023 15:43

Ten napój ma niezwykłe właściwości zdrowotne. Trwa sezon na jego główny składnik

nalewanie kompotu z rabarbaru
Canva / Africa images

Od kilkunastu dni możemy cieszyć się obecnością smakowitego rabarbaru. Czy wiesz jednak, że to warzywo ma także nieocenione właściwości zdrowotne? Możesz przyrządzić je na rozmaite sposoby, a my spośród nich szczególnie polecamy ugotowanie kompotu. Taki napój doskonale sprawdzi się zwłaszcza po obfitym posiłku.

Niezwykłe właściwości rabarbaru

Rabarbar jest w Polsce bardzo lubianym warzywem. Uwielbiamy go przede wszystkim za charakterystyczny, kwaskowaty posmak. Z tego względu chętnie wykorzystywany jest do rozmaitych deserów czy własnie ugotowania pysznego kompotu. Przyrządzony z warzywa napój cieszy czymś więcej, niż tylko walorami smakowymi.

Rabarbar sam w sobie należy do warzyw bardzo zdrowych. Stanowi bogate źródło witamin, w tym cennych A, C oraz E. Zawiera także błonnik, potas, magnez żelazo i niezwykle wartościowy kwas foliowy. Dużą część tych dobroci możemy zakląć w smacznym kompocie.

Polskie truskawki konkurują z owocami z importu. Znamy prognozy dotyczące ich cen

Dlaczego warto pić kompot z rabarbaru?

Kompot z rabarbaru rewelacyjnie gasi pragnienie. Nie jest to jednak jedyna jego zaleta. Chociaż podczas gotowania warzywa tracimy część witamin, to wciąż w napoju pozostaje duża ilość błonnika. W dodatku jest lekkostrawny i ma znikomą ilość kalorii.

Przygotowany z rabarbaru napój ma jedną nieocenioną zaletę. Jest pomocny przy problemach żołądkowych. Jeśli planujesz obwity posiłek, koniecznie podaj do niego szklankę doskonałego kompotu. Dzięki temu unikniesz wątpliwej przyjemności w postaci wzdęć.

Rabarbar słynie ze swojego kwaskowatego smaku. Mimo tego nie warto psuć gotowanego z niego kompotu nadmiarem cukru. Całość lepiej osłodzić dodatkiem suszonych owoców, takich jak morele czy daktyle. Zbalansujesz nimi smak, a przy tym nie dostarczysz zbędnych kalorii.

Do kompotu z rabarbaru doskonale pasują rozmaite przyprawy. Wśród nich warto wymienić chociażby cynamon, kardamon czy goździki. Napój idealnie będzie się komponował także z nutką wanilii. Za każdym razem możesz go dzięki temu przygotować na nowy, zaskakujący sposób.

Jak przygotować niezwykły napój na bazie rabarbaru?

Są różne metody przygotowania napoju na bazie rabarbaru. Możesz przyrządzić z niego tradycyjny lekki kompot. Drugą opcją jest ugotowanie esencjonalnego, mocnego wywaru. Niezależnie którą opcję wybierzesz, możesz cieszyć się korzyściami płynącymi z tego warzywa.

Jeśli chcesz uzyskać esencję z rabarbaru, pokrój jego łodygi na mniejsze kawałki. Następnie przesmaż je z miodem na patelni, zalej niewielką ilością wrzątku i gotuj. Wywar po odcedzeniu i ostudzeniu będzie wyśmienitym dodatkiem smakowym do lemoniady lub nawet zwykłej wody.

Klasyczny kompot robi się z nieco inny sposób. Łodygi rabarbaru pokrój, przełóż do garnka i zalej zimną wodą. Całość gotuj do momentu, aż warzywo staną się miękkie, a smak zostanie uwolniony za zewnątrz. Kompot wyśmienicie będzie komponował się z dodatkiem świeżych ziół, jak chociażby mięta lub rozmaryn. Smak rabarbaru doskonale pasuje do pewnego popularnego w Polsce owocu. Rabarbarowa kruszonka od Ani Starmach bije na głowę wszystkie inne desery.

kompot rabarbarowy.png
Canva / Yuliya Furman