Smakosze.pl
pączki

Pixabay /Free-Photos

Kiedy w 2021 roku wypada tłusty czwartek? Święto ma niezwykłą historię

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami. Zgodnie z chrześcijańskim kalendarzem, jest to ostatni czwartek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu i wypada dokładnie 52 dni przed Wielkanocą. Tłusty czwartek może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca. Kiedy

Tłusty czwartek jest tzw. ruchomym świętem, co oznacza że nie ma stałej daty. Popularny "dzień pączka" jest początkiem ostatniego tygodnia karnawału i może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca. 

W tym roku tłusty czwartek będziemy obchodzić 11 lutego. Jest to jeden z ulubionych dni wszystkich smakoszy, ponieważ nie liczymy w nim kalorii i objadamy się uwielbianymi słodkimi przysmakami. Jaka jest historia tego święta? 

Tłusty czwartek - niezwykła historia "najsłodszego" dnia w roku

Wielu osobom tłusty czwartek przede wszystkim kojarzy się z pączkami. Tego dnia w wielu cukierniach ustawiają się długie kolejki po swoje ulubione słodkości. Jest to dzień, w którym cukiernie z pewnością nie narzekają na niskie obroty!

Warszawiacy tego dnia chętnie odwiedzają cukiernię Słodki - Słony Magdy Gessler. Miejsce słynie z doskonałej jakości serwowanych wypieków, jednak ceny pączków mogą budzić spore emocje! Więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Wbrew pozorom tłusty czwartek nie jest wymysłem najnowszych czasów! Jego historia sięga jeszcze czasów pogaństwa. Więcej na jej temat przeczytacie poniżej.

Geneza tłustego czwartku sięga czasów pogaństwa. Był on dniem, w którym świętowano koniec zimy i nadejście wiosny. Częścią jego obchodów była wspaniała uczta, na której nie mogło zabraknąć tłustych potraw oraz przygotowanych z ciasta chlebowego pączków.

Szczególnie hucznie obchodzono go na terenie obecnej Małopolski. Ten dzień był wówczas nazywany "comborowym czwartkiem" na cześć burmistrza miasta o nazwisku Comber (prawdopodobnie postaci fikcyjnej), który uważany był za złego i niezwykle surowego człowieka. Według legendy miał on umrzeć właśnie w tłusty czwartek.

Jak podaje Wikipedia, w każdą rocznicę jego śmierci na krakowskim rynku urządzano huczną zabawę. Podczas święta przekupki zmuszały napotkanych mężczyzn do tańca lub do oddania odzieży wierzchniej, w zamian za krzywdy, które wyrządził im legendarny Comber.

Ciekawostką jest, że sam zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce w XVI wieku. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku  skrywały niespodziankę - mały orzeszek lub migdał. Wierzono że ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał później cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Czekacie na tłusty czwartek? Jaka jest Wasza ulubiona potrawa?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

undefined

źródło: Wikipedia

Zapraszamy na nasz Instagram

undefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

Jak oczyścić spód patelni?

Porady

Genialny trick na doczyszczenie spodu patelni

Czytaj więcej >
pomidory

Porady

Prosty sposób na przyśpieszenie wzrostu pomidorów

Czytaj więcej >
młode ziemniaki

Porady

Wysokie ceny młodych ziemniaków

Czytaj więcej >
Jednorazowy młynek do pieprzu

Porady

Jak otworzyć jednorazowy młynek do przypraw?

Czytaj więcej >
Ogórki będą rosły fantastycznie

Porady

Piorunująco skuteczny nawóz do ogórków z pokrzywy

Czytaj więcej >
Rosół z curry

Porady

Dlaczego warto dodać do rosołu curry?

Czytaj więcej >