Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > To jajko nie pękło od 1,7 tys. lat. Naukowcy badają zagadkę
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 10.03.2024 14:12

To jajko nie pękło od 1,7 tys. lat. Naukowcy badają zagadkę

jajko z berryfields
fot. Oxford Archeology; Canva

Wielkanoc wiąże się z jajkami dlatego, że są one symbolem życia. Ale żywotność tego jajka, znalezionego niedawno w Anglii, przerasta najśmielsze wyobrażenia. Archeolodzy natrafili na jajo z III wieku, które wciąż jest płynne w środku!

Niesłychane odkrycie w Berryfields

Stanowisko archeologiczne w Berryfields w środkowej Anglii, niedaleko Birmingham, pełne jest niezwykłych pamiątek z czasów rzymskich. Starożytni Rzymianie rozciągali swoje imperium na większą część wysp brytyjskich i pozostałości po ich obecności nie są tu niczym szczególnym. Ulica w Berryfields, która nazywa się dziś Akeman Street, zbudowana była jeszcze w czasach starożytnych.

Koło drogi znajdowała się niewielka osada, a w osadzie – studnia lub jama. Naukowcy sądzą, że służyła ona Rzymianom do warzenia piwa, a następnie obiekt zmienił funkcję na obrzędową. Podobno przejeżdżający ludzie mogli do takiej studni wrzucać monety i inne przedmioty, które miały przynieść szczęście. Podobnie jak my robimy to dziś z fontannami w miastach turystycznych.

stanowisko archeologiczne
zdj. ilustracyjne, fot. Canva

 

Żaden garnek z wodą. Kapustę na gołąbki można sparzyć 100 razy szybciej Ten owoc to genialny "spalacz tłuszczu". Włącz go do diety i schudnij

Jajko w studni

Właśnie pozostałością po takich prostych obrzędach jest to niecodzienne znalezisko. Kiedy archeologowie badali to niezwykłe miejsce, odkryli, że studnia wciąż jest podmokła. Te warunki sprawiły, że duża liczba przedmiotów z drewna, ceramiki czy skóry zachowała się w świetnym stanie. Ale wśród tych przedmiotów trafili między innymi na cztery jajka.

Każde jajko jest delikatne, ale te, które liczą sobie 1,7 tys. lat, są jeszcze bardziej wrażliwe na dotyk. Zwłaszcza, ze co najmniej trzy z tych jajek od początku wyglądały na nienaruszone. Badacze ostrożnie przenieśli je, czując wyraźny zapach zgniłych jajek. Naukowcy zabrali je wraz z innymi obiektami na badania i teraz, po 8 latach, mogą opowiedzieć o pierwszych odkryciach. A są one rewelacyjne: jedno z jajek jest wciąż płynne w środku!

Płynne jajko z czasów rzymskich

Jajko zostało zbadane między innymi metodą tomografii komputerowej. Naukowiec zobaczył na obrazie, że jajko ma w środku pęcherzyk powietrza. Delikatnie odwrócił więc przedmiot i zrobił ponowne prześwietlenie. Okazało się, że pęcherzyk zmienił miejsce. A to oznacza, ze jajko jest w środku wciąż płynne!

To nie pierwszy raz, kiedy mamy do czynienia z dobrze zachowanymi starożytnymi jajkami. A to dlatego, że Egipcjanie mieli zwyczaj przerabiania na mumie jajek ptaka, który do dziś nazywa się ibis czczony. Jajko znalezione w Berryfields też pełniło funkcję obrzędową, ale zachowało się w naturalny sposób, bez pomocy ze strony człowieka.

Naukowcy nie mają jeszcze odpowiedzi na wszystkie pytania. Nie wiemy, co znajduje się w środku – po takim czasie na pewno nie jest to zwyczajne białko i żółtko. Nie wiadomo też, jakiego gatunku ptaka jest to jajko, ani czy był to drób hodowlany, czy dzikie zwierzę. Dalsze badania mogą jednak dać wiele odpowiedzi na pytania o to, jak żyli Rzymianie w tamtych czasach na Wyspach Brytyjskich. A także – jak żyły ptaki.