Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Swoje kotlety na niedzielę robię z tego mięsa. By wyszły wyśmienite, przestrzegam 1 zasady
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 10.03.2024 13:06

Swoje kotlety na niedzielę robię z tego mięsa. By wyszły wyśmienite, przestrzegam 1 zasady

kotlety schabowe
Fot. Shutterstock/alfredhofer

Kotlety schabowe wyjdą jeszcze lepsze niż zazwyczaj, jeśli skorzystasz z tych kilku prostych porad. Przepis wykorzystuje nietypowe mięso i jedną prostą zasadę, która sprawia, że schabowe smakują znajomo, ale są jednocześnie soczyste jak nigdy.

Schabowe z karkówki

Kotlety schabowe to, jak nazwa wskazuje, danie ze schabu wieprzowego. Zazwyczaj przyjmujemy, że chodzi o tzw. schab środkowy – chudą i bogatą w białko część wieprzowiny. Rzadziej myślimy o karkówce, czyli schabie karkowym.

O karkówce jako surowcu na kotlety schabowe przypominamy sobie przeważnie w sezonie grillowym. Na grillu tłuste mięso znacznie lepiej znosi wysokie temperatury niż to chude. Ale karkówka świetnie sprawdza się także w klasycznych panierowanych kotletach. Ważne, żeby pamiętać o dokładnym oczyszczeniu mięsa z tłuszczu przed panierowaniem i smażeniem.

karkówka.jpg
Fot. Canva/ffolas
Żaden garnek z wodą. Kapustę na gołąbki można sparzyć 100 razy szybciej

Panierowana karkówka

Wiele osób, zwłaszcza dzieci, nie lubi tłustych żyłek, które są obecne w karkówce. Przed panierowaniem po prostu poodcinaj co tłustsze fragmenty. Dzięki temu zyskasz soczyste i smaczne kotlety, które zachwycą absolutnie wszystkich. Poniżej znajdziesz wszystkie instrukcje na ten temat.

Składniki

  • 500 g kotletów z karkówki
  • 2 jajka
  • Bułka tarta do panierowania
  • Przyprawy: sól, pieprz, papryka, suszony czosnek

Niedzielne kotlety schabowe

Kotlety z karkówki przykrywamy folią spożywczą i dokładnie rozbijamy. Ważne jest, by dobrze je oczyścić. Choć zależy nam na tłustszym mięsie, najbardziej tłuste części wykrawamy i zużywamy do innych potraw. Chodzi o miejsca z największym zagęszczeniem białej tkanki. Dzięki temu pozbywamy się także łykowatych i twardych elementów, które zepsułyby strukturę kotletów.

Mięso oprószamy przyprawami i dokładnie je wcieramy. Można też przygotować marynatę z przypraw na bazie łyżki oliwy i pozostawić w niej mięso na kilkadziesiąt minut.

Jajka rozbijamy w miseczce i dokładnie obtaczamy kotlety w jajecznej masie. Po wyjęciu obtaczamy je w bułce tartej, tak by były nią równomiernie pokryte. Smażymy na rozgrzanym oleju, aż będą złociste z obu stron, przewracając kotlety tylko raz.

Wypróbuj też przepisy na pieczoną szynkę oraz wyśmienitą i nieoczywistą zupę.

kotlet schabowy.jpg
Fot. Canva/robert6666