Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Tutaj kupisz najlepsze pączki. Sprawdziliśmy najpopularniejsze piekarnie i markety. Wyniki wielkiego testu Smakoszy zaskakują
Łukasz Modelski
Łukasz Modelski 04.02.2024 18:57

Tutaj kupisz najlepsze pączki. Sprawdziliśmy najpopularniejsze piekarnie i markety. Wyniki wielkiego testu Smakoszy zaskakują

Pączki na półce
Canva.com

Już wiemy, dokąd iść w Tłusty Czwartek. Sieciowe piekarnie, dyskonty, hiper- i supermarkety mają mnóstwo pączkowych propozycji. Spróbowaliśmy ich wszystkich. Wyniki degustacji w ciemno są naprawdę zaskakujące.  

Szaleństwo Tłustego Czwartku

Tego jednego dnia w roku Polaków ogarnia pączkowe szaleństwo. Przed piekarniami i ciastkarniami ustawiają się wielogodzinne kolejki. Większość z nas jednak nie ma czasu, by godzinami czekać na słodycze – ruszymy do sieciowych piekarń i supermarketów. Dochowamy wierności tradycji, a pączki kupimy znacznie szybciej i znacznie taniej. Taniej? Czyli za ile?

W najmodniejszych i najbardziej snobistycznych piekarniach trzeba zapłacić kilkanaście, a nawet 20 złotych (!) za jednego pączka. Szukamy zatem tańszych alternatyw. Na pomoc przychodzą piekarnie sieciowe i supermarkety. Pączki stamtąd może nie nadają się do tego, by wszędzie się nimi chwalić, ale zachowują rozsądną cenę i można je kupić bez czekania w ogromnych kolejkach.  

Objechaliśmy najpopularniejsze sieciowe piekarnie i główne sieci handlowe a potem przeprowadziliśmy degustację w ciemno. Spróbowaliśmy kilkunastu pączków i doszliśmy do zaskakujących wniosków. 

 

Projekt bez nazwy(15).jpg
Canva.com


 

To ciasto robię w 10 minut. Znika jeszcze szybciej. Najprostszy przepis na Napoleona

Do wyboru, do koloru

Największe sieci handlowe zawsze sprzedają pączki, jednak w okolicach Tłustego Czwartku zamawiają od dostawców więcej rodzajów tych słodyczy. Na marketowych półkach pojawiają się więc tradycyjne pączki z różnymi rodzajami nadzienia, z lukrem, cukrem pudrem lub cukierniczą posypką. Czasem są również oblewane czekoladą, karmelem lub grubą warstwą specjalnego, kolorowego lukru, jak w amerykańskich donutach.

Zresztą donuty też są dostępne. Przyciągają wzrok różnokolorowymi polewami. Słodkie wypieki można kupować na sztuki lub popakowane w duże, zafoliowane pudełka. 

 

Projekt bez nazwy(13).jpg
Canva.com


 

Kwestia ceny

Ceny pączków w hiper- i supermarketach radykalnie różnią się od cen w ciastkarniach i piekarniach. Tymczasem jakość supermarketowych pączków wcale nie jest jednoznaczna. I nie zawsze tańszy pączek jest gorszy od droższego. 

Najdroższy w kategorii supermarketowej pączek czeka na nas w Biedronce. Kosztuje 2,94 zł za sztukę, jest oblany czekoladą i dostarczany jest przez Wedla, którego logo widnieje na pudełku. Biedronkowe pączki pod marką własną „Słodka kraina” są jednak ponad dwukrotnie tańsze – niezależnie od tego czy są z lukrem, czy z cukrem pudrem – kosztują 1,25 zł.  

W Lidlu za pączka z nadzieniem różanym, lukrem i skórką pomarańczową (czyli za wersję de luxe) trzeba zapłacić 2,39 zł a za donuta – aż 2,99 zł. 

Standardowy pączek z nadzieniem w sieci Auchan kosztuje jednak znacznie mniej – zaledwie 1,59 zł. Najbliższy konkurent Auchan – Carrefour – sprzedaje pączki po 2,09 zł a porównywalny z Mokpolem Lewiatan – po zaledwie 1,49 zł.

W kategorii sieciowych piekarń najdroższy jest pączek z różą z Grzybków (5 zł) oraz z Putki ze słonym karmelem (4,90 zł), choć wyborowe, czyli standardowe pączki tej sieci kosztują zaledwie 3,59 zł. 

 

Projekt bez nazwy(14).jpg
Canva.com

 

Kto piecze najsmaczniej?

Cena w naszej punktacji miała znaczenie, lecz najważniejszą, ważącą ponad dwukrotnie więcej kategorią, były wrażenia smakowe. Badaliśmy aromat pączków, ich strukturę i sam smak. Oczywiście, jury degustacyjne nie wiedziało, które z ciastek aktualnie degustuje. Próbki były całkowicie anonimowe. Degustowaliśmy więc w ciemno. 

Koniecznie trzeba dodać, że w tej samej degustacji brały udział pączki z piekarń, supermarketów i dyskontów. Wyniki są zaskakujące. Podajemy trzy pierwsze, medalowe miejsca.

Po zliczeniu punktów za smak i ceną, pierwsze miejsce zajął pączek wyborowy z piekarni Putka (3,59 zł). Był najsmaczniejszy. Tuż za nim, przegrywając zaledwie jednym punktem, uplasował się… pączek w cukrze Słodka Kraina z Biedronki (1,25 zł). Cena ważyła w punktacji, to fakt, ale smak w degustacji w ciemno wypadł zaskakująco dobrze. 
Medalową trójkę zamykają pączki dostarczane do sieci Mokpol (2,89 zł). Do drugiego miejsca zabrakło im zaledwie ułamka punktu.

Byłą to jedna z ciekawszych i bardziej pouczających degustacji, jakie przeprowadziliśmy. Główny wniosek dotyczy niewielkich różnic w smaku między pączkami z popularnych sieci piekarń a tymi pochodzącymi z dyskontów. 

 

Projekt bez nazwy(16).jpg
Canva.com