To ciasto robię w 10 minut. Znika jeszcze szybciej. Najprostszy przepis na Napoleona
Napoleon to jedna z klasycznych pozycji w książce kucharskiej każdego szanującego się cukiernika. Choć powstawało w czasach, kiedy torty wymagały kunsztu i były tworzone na pokaz, ten przepis upraszcza wykonanie napoleona i sprawia, że możemy błyskawicznie oczarowywać rodzinę choćby i przy każdym niedzielnym obiedzie.
Ciasto tysiąca arkuszy
Francuskie ciasto mille-feuille, dosłownie: tysiąca arkuszy, to praprzodek wielu dzisiejszych kulinarnych cudów. W wielu miejscach na świecie otrzymało nazwę napoleon, podobnie jak wykonane na takiej samej zasadzie ciastko napoleonka. Warstwy ciasta francuskiego są tu przekładane warstwami budyniu, a za wykończenie robi francuska kruszonka.
Napoleon jest typowym ciastem przygotowywanym na zimno. Przepisy takie bardzo często są ekspresowe, jednak warto pamiętać, że ich efekty wymagają chwili czasu w lodówce. Przygotujmy więc naszego napoleona na kilka godzin przed podaniem, a najlepiej poprzedniego dnia. Samo przygotowanie jednak jest błyskawiczne.
Mięciutkie, pyszne i delikatne. Naleśniki Tomasza Strzelczyka to ideałSzybki napoleon
Napoleona można doskonale wykończyć, oblepiając jego wierzch i ścianki lekko podprażonymi migdałami. Zdjęcia do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału kulinarnego Leckere Minute, który proponuje w tej roli roztarte na okruchy ciasteczka, co dodatkowo przyspiesza przygotowanie ciasta.
Składniki:
- 2 jajka
- 100 g cukru
- 10 g cukru waniliowego
- 4 łyżki mąki
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 800-900 ml mleka
- 80 g masła
- 0,4 kg ciastek z ciasta francuskiego
- 150 g migdałów do posypania
Przygotowujemy napoleona
Do dużego rondelka wybijamy jajka i ubijamy z cukrem i cukrem waniliowym. Kiedy masa jajeczna jest jednolita, po łyżce dodajemy mąkę, za każdym razem dokładnie mieszając. Dodajemy mąkę ziemniaczaną, roztrzepujemy ciasto na jednolitą masę i powoli dodajemy do niego mleko. Rondelek stawiamy na małym ogniu i, mieszając, podgrzewamy. Należy uważać, żeby ciasto nie stało się zbyt gęste. Kiedy będzie kleiste, ale jeszcze lejące, zdejmujemy z palnika i dodajemy masło. Dokładnie rozprowadzamy je w budyniu.
Wysoką okrągłą formę wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy cieniutką warstwę budyniu i układamy na niej spód z ciastek z ciasta francuskiego. Rozprowadzamy na nich pierwszą grubszą warstwę budyniu i układamy kolejną warstwę ciastek. Ciastka można łamać, by uzupełniać zbyt duże szpary między nimi. Czynność tę powtarzamy tak długo, aż zostanie nam tylko kilka łyżek masy budyniowej.
Podgrzewamy suchą patelnię i wysypujemy na nią płatki migdałów. Delikatnie prażymy, zdejmujemy z patelni i studzimy. Płatkami posypujemy wierzch naszego ciasta. Odstawiamy je do lodówki na 20 minut.
Ciasto wyjmujemy z lodówki, a następnie z formy. Pozostałą częścią kremu okładamy ciasto po bokach, a następnie obsypujemy migdałami, lekko dociskając, by się przykleiły. Odstawiamy ciasto do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na noc.
Wypróbuj też przepisy na batoniki bez mąki i cukru oraz paluchy na słono z ciasta francuskiego.