W którym momencie należy posolić jajecznicę?
Aby przygotować doskonałą jajecznicę, należy spełnić kilka podstawowych zasad. Jedną z najważniejszych jest odpowiedni moment solenia jajek - zbyt wcześnie, a danie stanie się zbyt twarde i bardzo sztywne. Kolejnym aspektem jest dolewanie do roztrzepanych jajek mleka lub wody, co w praktyce powoduje, że stają się one czymś w rodzaju nieapetycznej zupy. Niżej zdradzamy, jak sporządzić najlepszą jajecznicę.
Prawdopodobnie nie istnieje nic bardziej kultowego od jajecznicy na śniadanie. Wraz z kromką chleba posmarowaną masłem, świeżo ugotowaną w wodzie kiełbaską lub parówkami oraz kilkoma plastrami pomidora, tworzy pyszne śniadanie.
Mnóstwo ludzi nie wie jednak jak ugotować jajecznicę, aby móc cieszyć się zarówno smacznym, jak i pożywnym posiłkiem. Dlatego niżej zdradzamy tajniki optymalnego smażenia jajek.
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:
Zasady smażenia jajecznicy - kiedy można ją solić?
Jeśli do jajecznej masy dodajesz sól od razu po zmieszaniu w miseczce jajek lub wcześniej, popełniasz ogromny błąd. Łatwo wtedy przesadzić z jej ilością, a sama sól powoduje, że jajecznica staje się mniej puszysta i bardziej sztywna.
Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest solenie zaraz po podaniu jajecznicy na talerze. Wtedy jedzący sam może dostosować poziom słoności wedle uznania, a przyprawa nie wpłynie na konsystencję jajek.
Jak mieszać jajka?
Zwyczajne połączenie żółtek z białkami jest niewystarczającą metodą - w celu otrzymania odpowiedniego napowietrzenia, co przełoży się na puszystość jajecznicy, trzeba ubić jajka trzepaczką.
Bardzo istotne jest również dolewanie płynu, co wedle popularnej teorii, ma wspomóc uzyskanie puszystości. W praktyce bywa jednak odwrotnie - dodatek mleka czy wody spowoduje, że jajecznica może mieć konsystencję nieapetycznej zupy.
Wybór warzyw i patelni
Jeśli lubisz jeść jajecznicę z warzywami, z pewnością dodajesz je do jeszcze surowej masy, co jest błędem. Przed wlaniem jajek podsmaż warzywa na patelni - dzięki temu usuniesz z nich nadmiar wilgoci.
Brakuje ci przepysznych i łatwych przepisów? Zajrzyj do innych naszych tekstów, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy i najprostszy sposób na soczyste kotlety mielone. Ten tekst poświęcony został ogórkom konserwowym - tak prostej receptury nie znajdziesz nigdzie indziej.
Ważna jest również dobra patelnia. Jej wielkość powinna być odpowiednio dobrana do ilości składników. Najczęściej optymalny jest średni rozmiar, który ułatwia równomierne usmażenia i przyspiesza je.
Źródło: MSPhotographic, Getty Images Pro Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: kuchnia.wp.pl