Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Wachowicz robi ciasto na pierogi zgodnie ze starą metodą. Korzystały z niej nasze babki

Wachowicz robi ciasto na pierogi zgodnie ze starą metodą. Korzystały z niej nasze babki

Ciasto na pierogi Ewy Wachowicz
canva/yipengge; IG/ewawachowciz

Ciasto na pierogi nie może być twarde i trudne w formowaniu. Dzięki sztuczce zaproponowanej przez Ewę Wachowicz uzyskacie świetne rezultaty. Miss Polski zaczerpnęła ją od babć, które zaparzały masę. Zabieg sprawiał, że lepienie pierogów nie sprawiało trudu. Musicie spróbować.

Jakie jest idealne ciasto na pierogi?

Najważniejsze podczas przyrządzania masy na rarytas jest uzyskanie takiej konsystencji, by uformowanie małych sakiewek z farszem nie skończyło się rozpadnięciem ich podczas gotowania.

Niektórzy twierdzą, że dobrego ciasta na pierogi nie można uzyskać, dodając do niego jajo. Ewa Wachowicz swoim przepisem pokazuje, że niekoniecznie jest to prawa. Gwiazda Polsatu dodaje bowiem kurzy nabiał, ale sięga również po wrzątek. Połączenie dwóch taktyk daje świetne rezultaty. Dotarliśmy do szczegółów receptury.

Przepis na ciasto na pierogi Ewy Wachowicz

Do przygotowania świetnej masy na pierogi nie potrzeba wielu składników. W pokazanej przez Wachowicz recepturze występują zaledwie trzy: mąka pszenna, wrzątek i jajka. Kluczowe są za to proporcje.

Składniki na ciasto na pierogi:

  • 1 duże jajo
  • 500 g maki pszennej
  • wrzątek

Jak zrobić ciasto na pierogi? Patent Ewy Wachowicz jest niezastąpiony

Zaczynamy od przesiania mąki na stolnicę. Formujemy z niej kopczyk z dołkiem i porcjami wlewamy do niego wrzątek. Nożem zagarniamy składniki do środka. Wody dodajemy tyle, by uzyskać coś w rodzaju cienkich klusek.

Wbijamy jajko i łączymy je z masą przy pomocy noża. Następnie wyrabiamy ciasto rękami. Gładka masa przyklejająca się do rąk będzie sygnałem, by przerwać przyrządzanie.

Przykrywamy ją ściereczką i pozostawiamy, by odpoczęła — mniej więcej na 20 minut. Po tym czasie rozwałkowujemy ją na cienki placek, wycinamy krążki i wypełniamy je farszem. Pierogi gotujemy w osolonym wrzątku do miękkości.

Czym wypełnić ciasto na pierogi?

Ponieważ w masie nie ma słodkich czy słonych dodatków, może ona stanowić podstawę do przygotowania dowolnych pierogów. Sprawdzi się zatem zarówno słodki ser czy owoce, jak i kapusta z grzybami czy szpinak z twarogiem.

Możliwości jest wiele, ale szczególnie polecamy wypróbowanie nietypowego farszu ruskiego. Jeśli zaś macie ochotę na bardziej eleganckie ciasto na pierogi, sięgnijcie po przepis, w którym barwi się je sokiem z buraków — goście będą zachwyceni.

Ciasto na pierogi Ewy Wachowicz jest świetne.png

canva/DAPA Images

Źródło: haps